ČESNEKOVÉ sadby je nepřeberné množství. Podle Kristýny Latzkové z jihlavské semenářské prodejny je letos mezi zahradníky zájem o odrůdu Topaz. Foto: Ladislava Brabencová
Podzim je časem, kdy se příroda ukládá ke spánku. Kdo by ale rozhodně spát neměl, jsou zahradníci. Právě oni by měli ještě až do půlky listopadu pracovat tak, aby si na jaře mohli své zahrady dosyta užít.
Třetí dekáda roku je přímo ideální na dosévání trávníků, hnojení…, a také sázení stromků, cibulovin, česneku a ozimé sazečky cibulky.
Právě česnekové sadby je nepřeberné množství. V jihlavské semenářské prodejně jsou oblíbenými druhy české paličáky Dukát, Ivan, Karel a Topaz.
Poslední jmenovaný je pro letošní rok novinkou. Tato poloraná odrůda fialového paličáku se může pochlubit palicí s osmi až jedenácti stroužky. „Je o něj velký zájem, lidé ho chtějí vyzkoušet. Nahradil Unikát, který letos není,“ vysvětluje vedoucí prodejny Kristýna Latzková s dodatkem, že v nabídce jsou i francouzské druhy Germidour a Therador.
Základem pro dobrou úrodu je vždy kvalitní certifikovaná sadba. „Státní rostlinolékařská správa vydává certifikát osvědčující, o jakou odrůdu česneku jde, uvádí název, zemi původu, číslo partie, rok, kdy byla sadba nabalena…,“ popisuje K. Latzková.
Jakou odrůdu ale vyberete, je čistě na vašem vkusu. Volit můžete mezi paličáky, které na stvolu dělají pacibulky, a nepaličáky. Nevybírejte podle pálivosti – každý správný a dobrý česnek prostě pálit musí.
Se sázením počkejte až do doby těsně před zámrazem. Čím později česnek zasadíte, tím lépe. Je proto dobré hlídat teploty, a až když jde delší dobu teplota k nule, tak teprve potom sázejte.
„Stroužky certifikované sadby doporučuji před výsadbou preventivně namořit proti houbovým chorobám a proti háďátkům a vlnovníku . Ošetřené stroužky nechte oschnout a ihned sázejte,“ upozorňuje K. Latzková.
Jestliže toužíte po rozkvetlých jarních záhonech, máte ještě do konce října čas na zasazení cibulovin. V jihlavské prodejně je na výběr z velkého množství druhů. Jdou hlavně tulipány, narcisy, krokusy, hyacinty
Je třeba sázet je do jamky, která by měla být jeden a půl krát větší než průměr cibulky. „Cibuloviny nejsou náročné na pěstování – stačí je jen zalévat a přihnojit,“ podotýká K. Latzková.
Cibuloviny se hodí i pro pěstování na balkoně v truhlíku. Jen je nutné je přes zimu zakrýt textilií, aby nevymrzly.
Dalším větším podzimním tématem číslo dvě je sázení ovocných stromků. Jestliže byste chtěli na své zahradě rozšířit svůj sad, volte před jarem raději právě podzimní období. Oba termíny jsou v pořádku, ale jednodušší je podzim – je větší výběr, více vlhko a není třeba tolik zalévat.
„Nabízíme jabloně, hrušně, rybízy, angrešty, švestky, broskvoně, třešně, višně, meruňky, ostružiny a maliny. Prostě všechny odrůdy, kterým svědčí naše vysočinské podmínky,“ vyjmenovává K. Latzková.
Hitem mezi zákazníky jihlavské prodejny jsou jabloně a švestky.
Při sázení stromků je nutné držet se osvědčených postupů. „Obecně je známo, že těsně před výsadbou se připraví jáma, která se nechá vyvětrat, a třeba až druhý, třetí den můžeme sázet,“ vysvětluje K. Latzková.
Před sázením je vhodné ostříhat u stromku polámané kořínky. Když ho zasadíme, opatříme jej podpůrným kůlem a dostatečně zalijeme. Co se hnojení týká, je dobré využít hnojivo na ovocné stromky či kravský hnůj, kompost.
Jestliže už máte po sklizni, tak není od věci udělat dezinfekci půdy. A to nejen na venkovních záhonech, ale především ve skleníku. Pro tuto průpravu na jarní sezonu se používá dusíkaté vápno. Poháže se po záhonech a zahrne se do půdy. Pak ho zarýpete, zalejete a nechá se působit.
„Nejlepší je po zalití ošetřenou půdu překrýt černým igelitem. Takto nechat zakryté tři týdny. Je potřeba aby se půda propařila a dezinfekce se propustila co nejhlouběji,“ referuje K. Latzková. Tento postup je vhodný především proti půdním chorobám, plísním, klíčícím plevelům a vajíčkům slimáků, kterých bylo letos hodně.
A jestliže řešíte práce před zimou, zkuste se zaměřit i na návnady proti škůdcům – hlavně myším a potkanům - v garážích, kůlnách a sklepích. Zabránit jim v tom, aby si u vás udělali dočasné bydliště, můžete měkkými návnadami, granulemi i klasickými dřevěnými pastičkami.