SPRÁVNĚ osazená okna a dveře. Foto: VEKRA
Věděli jste, že až 90 % času strávíte v interiéru, a že vzduch, který uvnitř dýcháme, obsahuje větší koncentraci škodlivin než ten venkovní?
A že může být dokonce příčinou vzniku alergií, astmatu, migrén i dalších závažných onemocnění? A napadlo vás někdy, že na vině může být právě váš domov? Víme, jak z toho ven!
Nejúčinnější je prevence
Vědecké analýzy ukazují, že jednou z příčin vzniku chronických onemocnění je materiál a provedení stavby.
A tak byste při stavbě nebo rekonstrukci domu rozhodně neměli zapomínat dbát na dostatečnou sílu a zateplení stěn, správné technologické postupy, vhodné materiály, a v případě oken i na jejich správnou montáž.
Špatná instalace oken totiž bývá nejčastější příčinou jejich netěsnosti, což má za důsledek, že studený venkovní vzduch začne pronikat dovnitř. Následně se začne srážet na nejchladnějším povrchu v interiéru, což mohou být právě okna, a tím způsobí jejich rosení a vznik plísní.
Přitom tyto nezvané návštěvníky není radno podceňovat, některé běžně se vyskytující druhy jsou totiž vysoce toxické a mohou způsobovat dýchací a další zdravotní potíže!
Správné osazení oken
Musíme začít od začátku, protože problémy mohou vzniknout již v průběhu hrubé stavby. Nejednou se totiž setkáváme s tím, že stavebníci si chtějí „jen trochu usnadnit práci“, protože omítka vše skryje.
„Montáž oken je proto rozhodně lepší svěřit profesionální firmě, ale pokud to chcete provést svépomocí, opravdu dbejte na správný postup, protože špatně osazené okno nemůže správně plnit svoji funkci, a je tak vlastně zničené,“ radí Pavel Kašpar, manažer montáží největšího českého výrobce oken a dveří.
Jak tedy na to? Okno musí být usazeno do otvoru s hladkým, soudržným povrchem bez nečistot, na který správně přilnou ochranné fólie, které zabrání pronikání chladného vzduchu do prostoru připojovací spáry.
Pro podložení okna se používají nosné podložky z plastu nebo tvrdého dřeva, které je nutné správně rozmístit, aby byl okenní rám pevně fixovaný.
Zapomeňte na to, že na místo plastových podložek použijete stavební zbytky nebo nasákavé materiály. Povrch ostění a rámu oken je nutné nejprve navlhčit a poté nanášet do připojovací spáry mezi ostění a rám okna nízkoexpanzní montážní pěnu.
Přečnívající pěna se prsty zatlačí do otvoru a co nejdříve zakryje.
„Dlouhodobě odhalená pěna kvůli působení povětrnostních vlivů a hlavně UV záření rychle degraduje a ztrácí svoje izolační schopnosti. Poté naneste penetraci na povrch ostění a přilepte ochranné fólie, které připojovací spáru uzavřou,“ vysvětluje Pavel Kašpar.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!