Reklama
Dnes je čtvrtek 02.01.2025     svátek má Karina

Odpady lze v domácnostech minimalizovat, říká Pavla Švecová

PAVLA ŠVECOVÁ se svým potomkem. Foto: Antonín Zvěřina
PAVLA ŠVECOVÁ se svým potomkem. Foto: Antonín Zvěřina

2.7.2020 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Pavla Švecová z Křižanova se dlouhodobě zabývá problematikou možností, jak snížit množství odpadů v domácnostech. Červnová přednáška v Komunitním centru Morávia v Třebíči se jmenovala Domácnost bez odpadů. Se svými zkušenostmi se podělila i  se čtenáři Jihlavských listů.


Domácnost bez odpadů, je tahle vize vůbec možná?
Je to samozřejmě nějaký ideál, ke kterému by bylo vhodné se blížit. Je určitě možné snažit se snižovat odpad v našich domácnostech a tím šetřit životní prostředí. Ale vždy se nějaký odpad vyprodukuje, byť je to jenom zavařovací sklenice. 

 

Proč se v současné době používá tolik plastů?
Plast se v minulém století paradoxně objevil na trhu proto, aby se šetřilo s papírem a nemusely se tolik kácet stromy. Potom se ale rozšířil natolik, že jsme jím dnes zavalení. Myslím, že to souvisí s nadměrnou konzumní nabídkou a snahou udělat vše zákazníkovi líbivé. Je to jednoduché a levné řešení, bohužel se ale nehledí na důsledky jeho používání. Některé plastové věci se rozkládají desítky let a u některých nevíme, zda se vůbec někdy rozloží a kolik z nich zbyde škodlivých mikroplastů.

 

Přivítala byste, aby tyto obaly byly zálohované?
Já jsem příznivcem zálohování, ale spíše skleněných obalů. U těch plastových bych se raději vyhnula jejich používání. 

 

Čím se dají nahradit? Dříve se zálohovaly skleněné láhve například na šťávy či jogurty. 
Ano, právě sklo je skvělý materiál a je možné ho mnohonásobně znovu použít. U některých produktů je to také na zákazníkově selském rozumu, například u kupované balené vody, když si představíme, jak dlouho stojí v supermarketu v plastovém obalu, tak je mnohem lepší a jednodušší dát přednost kohoutkové vodě, případně si pořídit filtr na vodu. 

 

Co byste domácnostem poradila, aby produkci odpadů snížily?
Doporučila bych se řídit pěti pravidly – 5Z. Zamítnout, co nepotřebuji – vždy se sám sebe zeptat, zda tu novou věc opravdu nutně musím mít, zda to využiji. Zredukovat, co už mám a používám. Dělat si důsledné nákupní seznamy, nechodit hladový nakupovat.
Znovu použít – vyhnout se jednorázovým řešením – například nosit si svoji lahev na vodu, mít u sebe nákupní tašku, látkový pytlík na pečivo a zeleninu, lžíci na jídlo venku nebo keep cup na kávu. Zrecyklovat vše, co lze – důsledně třídit odpad a snažit se najít věcem ještě další využití. Zkompostovat to, co patří na kompost a tvoří další živnou půdu.  

 

Zejména senioři vyhledávají nízké ceny a slevy, jak přimět tuto skupinu obyvatelstva ke snižování produkce obalů?
Myslím si, že právě u seniorů je bezobalový způsob nakupování takový návrat do minulosti, protože dříve bylo běžné si nosit svoje vlastní obaly na nákup a používat ty na vícero použití. 

 

Je na Vysočině dostatek prodejen, které nabízejí zboží s možností ukládání do vratných obalů?
Prodejny s bezobalovým způsobem nakupování se rozšiřují, nyní už je v každém větším městě alespoň jedna a z toho mám radost. Myslím, že na Vysočině jich je už poměrně dost – Třebíč, Jihlava, Žďár nad Sázavou. 
Ale není třeba mít ve městě vždy specializovanou prodejnu – jedna z možností, jak se vyhnout odpadům, je nosit si vlastní nádoby do běžných obchodů – do samoobsluh, večerek a dát si zeleninu, ovoce a pečivo do vlastního pytlíku, mít krabičku na uzeniny a sýry a například se zavařovačkou přijít do zdravé výživy, kde prodávají ořechy na váhu. Je to o tom, že si zákazník buduje síť obchodů, kde je možné nakoupit jen potraviny, ne odpad, a tam chodí a ty podporuje a poznává možnost takto to dělat. 

 

Přivítala byste jejich rozšíření? 
Rozhodně ano, tento způsob nakupování mi dává smysl. 

 

Změnilo nějak koronavirové období nahlížení na třídění odpadů?
Bohužel s koronavirovou pandemií jsme se museli vrátit o krok zpátky. Vše se balilo, třeba i jeden rohlík. Já doufám, že tato doba pomine a opět se vrátíme do dobře našlápnuté doby před pandemií.

 

Projevila se nějak v odpadovém hospodářství produkce ochranných prostředků, zejména roušek?
Ano, už jsme zaznamenali první články o tom, že se v mořích kromě plastových pytlíků, různých brček a vršků od lahví začaly objevovat roušky a rukavice na jedno použití. Bohužel celá tato pandemická fáze měla negativní dopad na produkci jednorázových věcí a pevně věřím, že už bude brzy ukončená. 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net