Reklama
Dnes je neděle 05.01.2025     svátek má Dalimil

Tetanus – nebezpečné onemocnění

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

28.6.2020 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
MVDr. Pavel Bártík

Tetanus je onemocnění nervového aparátu vyvolané toxinem produkovaným bakterií Clostridium tetani, který působí na nervové buňky. Produkovaný toxin se jmenuje tetanospazmin. 
V roce 1884 byl odhalen původce nemoci – bakterie Clostridium tetani.
Bakterie je rozšířena celosvětově, zdrojem infekce je především půda. Vyhovuje jí vlhké a teplé prostředí. Bakterie vydrží v prostředí bez kyslíku ve formě spor i několik stovek let. Ideálním prostředím pro ni tedy je nekrotická rána s hnisem či hluboká a uzavřená rána poraněného zvířete.


Nakazit se bakterií lze tedy pouze jejím přímým vstupem při poranění. Náhodným pozřením infekční hlíny se nakazit nelze, kyselé prostředí žaludku bakterie spolehlivě zničí. Nelze se také infikovat přímým přenosem od nemocného jedince.
Mezi ohroženou skupinu patří štěňata. Nejčastěji se nakazí v období výměny mléčného chrupu, přes otevřený zubní alveolus. U dospělých psů dochází k infekci bodnou či tržnou ránou, např. po vstupu osiny či cizího tělesa. Toto místo bývá mnohdy malé a téměř zhojené.  Drobné poranění může zůstat chovatelem i zcela nepostřehnuto.
Příznaky tetanu se objevují několik dní až týdnů od poranění. Produkované toxiny bakterií se šíří do nervové soustavy po nervech nebo se do mozku a míchy dostávají krví. Brání přestupu vzruchů a to vede ke ztuhnutí svalu – spasmu. Intenzita klinických příznaků je dána místem vstupu infekce.


Charakteristické projevy tetanu jsou ztuhlost poraněné končetiny a kulhání. Dále křeč žvýkacích svalů a nemožnost otevřít dutinu ústní. Stažení svalů mezi ušima a výhřez třetího víčka. Pohyb zvířete se stává toporným. Tělesná teplota vystupuje až na 40°C. 
Diagnostika tetanu je založena hlavně na údajích od majitele a na typických klinických příznacích.
Lze ji zpřesnit stanovením toxinu v séru, bakteriologická kultivace je náročná.


Pokud jsou příznaky tetanu pouze lokální (kulhání na jednu končetinu), je riziko úhynu, i při včasném nasazení léčby, kolem 30 %. Při celkovém, tzv. generalizovaném tetanu, je i přes nasazení časově a finančně náročných léčebných opatření úmrnost kolem 80%.
Jedinou spolehlivou prevencí proti tetanu je chránit zvíře očkováním.  Provede se vakcinace a po třech týdnech se „tetanovka“ přeočkuje. Vakcína účinkuje dva roky.
 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net