ZATÍM poslední střet motorkáře s osobním autem se stal 21. května před hospodou v Rejčkově na Havlíčkobrodsku. Foto: HZS Kraje Vysočina
Na Vysočině se od letošního ledna do konce dubna bouralo méně. V meziročním srovnání ale stoupl počet tragických dopravních nehod. Na druhé straně ovšem klesl alespoň počet těžce i lehce zraněných, stejně jako je nižší i hmotná škoda na havarovaných vozidlech.
Vyplývá to alespoň ze statistiky, kterou zveřejnili krajští policisté. Podle jejich mluvčí Dany Čírtkové se v kraji stalo ve sledovaném období 1.282 karambolů, zemřelo při nich 16 cestujících.
„Celkem 14 účastníků zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a dva další zemřeli na následky zranění ve zdravotnickém zařízení,“ doplnila nejsledovanější statistiku Čírtková s tím, že loni zemřelo za první čtyři měsíce roku celkem 14 osob.
Ostatní čísla už jsou ale v meziročním srovnání alespoň o něco nižší. 17 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, dalších 294 utrpělo zranění lehčího charakteru. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 74 milionů korun.
Naopak došlo o deset procent k nárůstu řidičů, kteří bourali opilí. Alkohol hrál svou roli při 44 dopravních nehodách. Policisté dokonce dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči v sobě měli přes tři promile alkoholu.
„V několika případech při šetření nehody vyšlo najevo, že řidič nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem. Pokud by jej použil, nemusely by být následky nehody tak fatální,“ doplnila k tomu Čírtková.
Když se podíváme do policejních statistik na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede nepřiměřená rychlost v kombinaci se způsobem jízdy. Tyhle dvě příčiny stojí za víc než polovinou všech karambolů, které strážci zákona museli vyšetřovat.
„Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě,“ podotýká Čírtková.
Někteří podle ní také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či v místech, kde je předjíždění zakázáno. Stejná bezohlednost u šoférů panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které svým riskantním manévrem ohrožují.
Za bezmála pětistovku karambolů řidiči v autech nemohli. Jednalo se totiž podle policie o střet s lesní zvěří. Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod – za první čtyři měsíce se konkrétně jedná o více než 37 procent z celkového počtu bouraček.
Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 16 motorkářů. Ve 13 případech motocyklisté nehodu zavinili. Jeden při nehodě zemřel, další se těžce zranil a zbývajících 14 utrpělo naštěstí jen lehké zranění.
Účast na letošních dopravních nehodách napříč krajem měli také chodci. Konkrétně jich bylo 24. Ve třech případech chodec nehodu zavinil. Čtyři zemřeli, tři se těžce zranili a zbývajících 17 utrpělo při střetu s vozidlem lehké zranění. Ve dvou případech policisté při šetření nehody zjistili, že chodec byl dokonce v podnapilém stavu.
Od začátku roku do konce dubna vyjížděli policisté v kraji vyšetřovat nehody, na nichž mělo účast 20 cyklistů, když 15 jich nehodu zavinilo.
Pět kolařů se při nehodě těžce zranilo, 13 dalších utrpělo lehké zranění a pouze dva vyvázali z nehody bez zranění. Ve třech případech policisté zjistili, že cyklista byl v době nehody pod vlivem alkoholu.
Motorkářská sezona má zatím jednu oběť
Letošní motorkářská sezona na Vysočině jede na plné obrátky. Podle dopravních policistů se proto zvyšuje se počet nehod s účastí motorkářů. Co je horší, že ve většině případů končí karamboly jejich vážným zraněním. Jeden se ale už z cesty domů nevrátil.
„Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali dopravní nehody, na kterých mělo účast celkem 16 motocyklistů. Ve 13 případech ji zavinili. Jeden motocyklista při nehodě zemřel, další se těžce zranil a zbývajících 14 utrpělo lehké zranění,“ vysledovala z aktuální statistiky krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Většina karambolů se stala v dubnu, kdy havarovalo celkem 11 motorkářů. Zatím jediná tragická nehoda se stala v neděli 29. března odpoledne na silnici u Petrávče na Žďársku.
Havaroval tady motorkář (56), který podle Čírtkové zřejmě ve vyšší rychlosti nezvládl řízení a skončil mimo silnici. Při nehodě se těžce zranil a vážným poraněním na místě podlehl. Další okolnosti tragické dopravní nehody jsou stále předmětem vyšetřování.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!