Ilustrační foto: archiv JL
FIP neboli Infekční peritonitida koček, je relativně častá, avšak neléčitelná a smrtelná nemoc kočkovitých šelem. FIP je jedním z největších zabijáků koťat a mladých koček do dvou let věku. Postihuje především jedince chované ve větších skupinách, např. v útulcích.
Kromě kočky domácí mohou onemocnět i jiné kočkovité šelmy. Velmi vnímavý je např. gepard. Na jiné druhy zvířat a na člověka se naštěstí tato nemoc nepřenáší.
Původcem onemocnění je kočičí koronavirus. Existuje jako typ střevní, který způsobuje běžný průjem. Druhým typem je virulentní virus způsobující FIP. Se střevním koronavirem se během života setká více než 80 % koček. Problém nastane, pokud tento virus u daného jedince zmutuje na virulentní FIP.
Koronavirus je poměrně odolný ve vnějším prostředí. Může se přenášet na předmětech, miskách, kočičích záchodcích či na oblečení chovatele. V suchém stavu při pokojové teplotě přežije až sedm týdnů. Většina běžných dezinfekčních prostředků jej však spolehlivě zničí.
Podle klinických projevů se rozlišují dvě formy FIP. Efuzivní (vlhká forma) a neefuzivní (suchá forma) FIP.
Vlhká FIP se rozvíjí u koček, které nejsou schopné mobilizovat buněčnou imunitu. Přítomnost viru u nich vyvolá bouřlivou tvorbu protilátek spojenou s hypersenzitivní reakcí. Začíná nechutenstvím, netečností a zvýšenou teplotou, která nereaguje na léčbu antibiotiky. Postupně začíná být patrné buď zvětšení břišní dutiny v důsledku hromadícího se výpotku, nebo ztížené dýchání kvůli výpotku v dutině hrudní. Občas se přidá zvracení, průjem nebo žloutenka.
Suchá FIP. Při této formě nemoci je organismus schopný do určité míry ještě udržet zánětlivou reakci pod kontrolou. Vznikají však ohraničená zánětlivá ložiska v různých orgánech. Suchá FIP může relativně dlouho probíhat bez patrných příznaků nebo způsobovat jen lehké, přehlédnutelné potíže, jako je únava a postupné hubnutí. Nemocná koťata špatně rostou. Minimálně u 10 % koček se suchou FIP je časem poškozen mozek a mohou se objevit nekoordinované pohyby a křeče. Časté jsou také změny na očích, záněty spojivek či záněty nebo krvácení v přední oční komoře.
Infekční peritonitida koček je zatím nevyléčitelné onemocnění. U vlhké formy se doba přežití pohybuje kolem 2 - 4 týdnů. U suché FIP potom 2 - 6 měsíců.
Pro zajímavost, existují i vyléčené kočky s FIP. Zlepšení stavu nebo i úplného vyléčení se dá zřejmě dosáhnout použitím antivirotika remdesivir. Problém je v tom, že tato látka je teprve ve vývoji, a to i pro humánní použití, a k oficiální léčbě u koček je zatím nedostupná.
FIP má velmi omezenou diagnostiku. Laboratorně se těžko rozlišuje mezi koronavirem střevním a nebezpečným „mutovaným“ virem způsobujícím FIP. Dnes již existují metody PCR, které umí rozlišit neškodný koronavirus od mutanta. Negativní nález však toto onemocnění zcela nevyloučí.
Vakcinace proti FIP se neosvědčila a očkovací látka již není k dispozici.