Ilustrační foto: Pixabay
Bydlení má v každém věku svá specifika. Něco jiného je, když domácnost obývá mladý člověk bez závazků, či rodina s malými dětmi. A co teprve, když byt patří majitelům už staršího data narození.
Každý člověk je individuální a má své představy a požadavky, které se v průběhu let mění. Neexistuje asi žádné pevné pravidlo, kterým se lidé mohli řídit, ale na druhou stranu je to to pěkné a tvůrčí v našich životech. Existují však nějaká doporučení, která většinou lidé v určitém věku preferují.
Na co by si měli dát „pozor“ lidé věku 55+, když se chystají na rekonstrukci svého bydlení? Téma, které jsme pro vás připravili s jihlavskou designérkou Simonou Prokešovou.
„Lidé v tomto věku většinou začínají další etapu svého života, kdy zpravidla společnou domácnost opustí děti, které se osamostatní. Domov se tak stane jiným, prázdnějším a to nejen ve fyzické rovině, ale především té psychické, což není jednoduché. Současný stav, který byl přizpůsoben fungování rodiny ve větším počtu, je již nevyhovující,“ přibližuje s tím, že mnohdy v bytě ještě zůstává mnoho původně „dočasného vybavení“ z dob prvního zabydlení, které bylo v plánu záhy obměnit, ale málokdy k tomu skutečně došlo.
A tak nastává ideální čas pro změnu právě TEĎ! Je to náročné rozhodnutí a lidé v tomto věku mají obavy ze „správného rozhodnutí“ při volbě zařízení či řešení rekonstrukce.
Obecně platí, že by v tuto chvíli měli majitelé tak trošku „sobecky“ myslet především na sebe. „Volba designu a provedení by se měla líbit a vyhovovat především majitelům! Je nutné zapomenout na úvahy typu „uděláme rekonstrukci a bude to i pro naše děti, až tady nebudeme“, děti si to vždycky udělají po svém!,“ upozorňuje designérka Prokešová.
Domov by měl podle ní být v prvé řadě přizpůsoben potřebám majitelů a jejich zdravotnímu stavu i s ohledem na výhled do budoucna.
Ideální je minimalizace podlahových úrovní, bezbariérovost a praktičnost. Volba použitých materiálů by měla být rovněž praktická na údržbu, ale také bych apelovala na kvalitu materiálů. „Člověk se rád obklopuje pěknými a kvalitními věcmi a kdy jindy by si měl toto dopřát,“ zdůrazňuje.
Když bychom si měli posvítit na jednotlivé místnosti, tak při jejich zařizování pro obyvatele seniorského věku by měla platit určitá pravidla. V koupelnách je jednoznačná volba (pokud lze) závěsný nábytek pro snazší úklid a údržbu.
„Volba zařizovacích předmětů a sanity je ideální s antibakteriální úpravou snadnou na úklid. Na wc je dobré zvolit rozhodně závěsné wc s podomítkovu nádrží. Obklady a dlažbu bych doporučila volit v abstraktním design dekoru, aby nebylo každé smítko nebo vlas hned viditelné. Při rekonstrukci koupelny také této generaci klientů doporučuji bezbariérový sprchový kout,“ vysvětluje S. Prokešová.
V kuchyni by si rozhodně hospodyňka měla dopřát veškeré spotřebiče pro pohodlí a usnadnění práce (myčka, mikrovlnná trouba…), což s pozdějším věkem velmi ocení!
„A rozhodně neplatí známé „však pro nás dva to stačí, je to zbytečné“. Prima věcí je i systém třídění odpadů a řešení košů, dnes již existuje řada variant. Při volbě kuchyňského nábytku je opět dnes na výběr řada povrchů např. s nano úpravou, pro snadnou údržbu,“ referuje.
Je zbytečné se obávat, že by stavebníci staršího věku nedostali na našem trhu zboží, které potřebují, např. protiskluzové podlahy, dlažby, nižší schody, vhodná zábradlí… Nabídka je široká.
„Ano, myslím, že si vybere každý. Ergonomie a praktičnost je zde vysoce důležitá. Ale s tím jistě dnes velmi dobře individuálně poradí každé koupelnové studio při výběru konkrétního materiálu,“ zdůrazňuje designérka Prokešová.
Asi ne každý chce slyšet, že by ve svém už vyšším věku měl myslet na své bezpečí a pohodlí, vždyť přece fyzických sil má ještě dost…, ale přece jen co není od věci pořídit v rámci rekonstrukce bydlení lidí dejme tomu nad 50? Madla, bezprahové přechody z místností…?
„V tento okamžik, pokud obyvatelé nejsou invalidní, bych řešila dle možností bezbariérovost (bezprahovost a minimalizaci schodů). S montáží madel bych počkala, pokud by na to nastal skutečně čas, znám spousty čiperných seniorů, které by montáž madel dokonce urazila. Ale určitě je dobré přemýšlet při rekonstrukci, kde by se madlo či jiné pomůcky jednou hodily a snadno se montovaly,“ radí S. Prokešová.
Rekonstrukce nebo alespoň změna designu domu je v nadcházejícím seniorském věku nezbytná, není dobré ji odkládat na později, protože sil jak fyzických, tak i psychických bude ubývat.
Důležité je, aby se po změně obyvatelé cítili v novém prostředí dobře. Většina zákazníků v tomto věku má dle Prokešové přání designu „teplého domova“, proto je dobré volit především teplé a světlé odstíny barev, nejlépe vycházejících z přírody, které budou příjemně působit na naši duši.
Samotná volba přírodních materiálů (např. podlahovin, dýhy na nábytku, ale i zahradního nábytku či dekorací) je nejlepším řešením. „Ten dotek či pohled nic nenahradí,“ uzavírá téma jihlavská designérka Simona Prokešová.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!