ILUSTRAČNÍ FOTO. Foto: trumpeter.cz
Znáte to, během zimních měsíců bývá cestování MHD skutečně náročné. Přechod ze zimy do přetopeného prostředí městské hromadné dopravy, kde nám po navlečeném těle stékají kapky potu a sotva dokážeme dýchat, je nejen nepříjemný, ale i ideální pro množící se bakterie a viry.
Těžký vzduch, zamlžená okna, ohmataná držadla v MHD a kašlající, kýchající a posmrkávající spolucestující, jsou běžnou každodenní rutinou cest do práce a z práce. Tato rutina představuje obrovský nápor na naši imunitu, která dostává v MHD během zimy pořádně zabrat. Jak ji chránit před tím, aby ji zmíněné nástrahy neoslabily?
Během cestování v prostředcích hromadné dopravy bychom se neměli dotýkat rukama úst a obličeje, protože tak zvyšujeme pravděpodobnost nákazy bakteriemi a viry. Hned po příchodu domů je nutné si umýt ruce, ale pozor byste si měli dát i na přílišnou dezinfekci.
Pokud používáte výhradně dezinfekční mýdlo, můžete si naopak uškodit, protože „netrénujete“ svůj imunitní systém. Navíc tak přicházíme i o bakterie, které nám pomáhají.
Základem je dostatek stravy obsahující ovoce a zeleninu, tedy vitamíny, kterých je přes zimu méně než v létě. Snažte se konzumovat zejména plodiny z naší zeměpisné šířky, jako jsou jablka, červená paprika či zelí, které obsahují dostatek vitaminu C.
Jako prevence, resp. zvýšení odolnosti proti teplotním šokům, je vhodné i pravidelné saunování.
Méně známým, ale o to více účinným pomocníkem v ochraně organismu a posílení obranyschopnosti je hlíva ústřičná. Její využití nekončí jen v kuchyni. Hlíva obsahuje několik užitečných vitamínů, aminokyselin a minerálů, ale nejdůležitější látka z hlívy pro organismus je betaglukan.