Ilustrační foto: Pixabay
Pojídání exkrementů neboli koprofagie je poměrně častým nešvarem u štěňat. Může se stát, že tento štěněčí zlozvyk přetrvá, nebo se objeví i v dospělém věku psa.
Pokud přistihnete zvíře při činu, je nutné zachovat se adekvátně, nikoliv hystericky. Štěně zkrátka ještě neví, že se hovínko nejí.
Zvyk požírání výkalů začíná v době, kdy jsou štěňata společně se svou matkou. Dokud nejsou štěňata schopná jít se sama vyprázdnit, fena požírá jejich výkaly.
Matka tím udržuje pelech v čistotě a zároveň brání tomu, aby ji i vrh vyčenichali predátoři.
Přestože psům doma nic takového reálně nehrozí, je tento instinkt u feny hluboce zakódovaný. Mláďata toto chování odkoukají od své matky.
Fena obvykle přestane požírat exkrementy od potomků v době, kdy přejdou na tuhou stravu. Štěňata však mohou pokračovat v naučeném zlozvyku.
Proč tomu tak je?
Koprofagie není u psů až tak výjimečná věc. Psi se správným a vyváženým jídelníčkem by však měli z tohoto nešvaru rychle vyrůst.
Důvodů pro toto chování je hned několik:
• Hlad - parazité vyskytující se v trávicím traktu psa mohou zvířeti ubírat živiny. Ten si pak obstarává jídlo nad rámec běžného množství.
V tomto případě je velmi důležité vašeho mazlíčka pravidelně odčervovat. Štěňata v intervalu každých 2-3 týdnů, v dospělosti po 3 měsících.
• Nuda - zvíře o samotě se zabaví okusováním, případně pojídáním výkalů a hrou s nimi.
• Trávení - špatné trávení a nevhodné složení krmné dávky s nízkým obsahem kvalitních živin může vést také k pojídání výkalů. Řešením je nutričně vyvážená strava.
• Stres - je častým důvodem pojídání vlastních exkrementů u štěňat i dospělých psů. Pokud je zvíře ve stresu, nemělo by se stresovat ještě více např. neadekvátním trestáním za tento zlozvyk.
• Získávání pozornosti - pokud budete na pojídání výkalů svého psa reagovat příliš přehnaně, může se stát, že si to váš pejsek spojí s tím, že se mu od vás dostane více pozornosti. Vhodný výcvik a dostatek zájmu je klíč k úspěchu.
Někteří psi se tohoto zlozvyku zbaví ihned, u některých můžou problémy přetrvávat i po celý život. Není nutné se s tímto handicapem smiřovat, mnoho situací lze řešit výcvikem.
Každopádně první krok, kterým můžete udělat, je okamžité sebrání výkalů do sáčku.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!