Ilustrační foto: Pixabay
Kváskový chleba pro vás může být zajímavá změna ke zdraví. Celý kvasný proces a kynutí, než se může chléb upéct, probíhá 24 hodin.
Díky tomu jsou látky lépe vstřebatelné. Polysacharidy jsou rozložené na jednoduché cukry a bílkoviny (lepek) na aminokyseliny. Tak jako u jiných kvašených produktů, i zde působením bakterií mléčného kvašení vznikají enzymy, které jsou prospěšné pro naše zažívání.
Kváskový chléb je také šetrný k slinivce břišní - při jeho konzumaci nedochází k tak velkému zvýšení hladiny krevního cukru jako u běžného chleba, a proto se nemusí vyplavit tolik inzulínu. Chléb má jemně nakyslou chuť, je jemný a zasytí vás víc než pečivo z kvasnic. Upečený chleba vydrží několik dní.
Jak na kvásek?
Kvásek si můžete doma vyrobit sami. Většinou se dělá z žitné mouky. Začněte smícháním dvou až tří lžic mouky a trochy teplé vody tak, aby vzniklo těsto, konzistencí podobné těstu na lívance.
Misku přikryjete folií a necháte na teplém místě, třeba na stole. Druhý den zamícháte a přidáte malou lžíci mouky a trošku vody a zase necháte stát 24 hodin. Takhle pokračujete, dokud se v těstě neobjeví malé bublinky. Kvásek je hotový. Pak ho skladujete přikrytý v ledničce.
Dostatečné kynutí
Podle toho, jestli budete péct menší nebo větší chleba, večer odeberete dvě až tři lžíce kvásku, k němu 460 g žitné mouky, 460 g teplé vody a vše zamícháte, přikryjete utěrkou a necháte přes noc kynout.
Druhý den odeberete lžíci hmoty, kterou přidáte ke kvásku v ledničce, tím ho přiživujete, a kvásek pak máte stále připravený. K těstu přidáte 300 g pšeničné mouky a 50 – 100 g vody a kmín tak, aby těsto bylo tužší. A necháte dál kynout.
…a pečeme
Odpoledne přisypete asi 12 g soli, popřípadě přidáte trochu mouky, kdyby se vám zdálo těsto moc řídké, a zase necháte být.
K večeru přendáte těsto do vysypané ošatky na chleba a znovu necháte kynout asi 2 hodiny.
Do trouby dáte dolů plech a na mřížku nádobu, v které budete chleba péct a vyhřejete ji na 250°C. Vyklopíte do nádoby chleba a na plech nalijete asi 1 dcl vařící vody a troubu hned zavřete. Pečete 15 minut, pak vyndáte plech a pečete ještě 30 – 45 minut, podle toho, jak máte rádi tmavou kůrku.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!