Reklama
Dnes je čtvrtek 09.01.2025     svátek má Vladan

Za černou skládku vám hrozí až 50 tisíc pokuty. Jak s odpadem naložit legálně?

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

Za založení černé skládky hrozí prokázanému viníkovi až padesátitisícová pokuta. S jejich hlášením lidem pomohou různé mapující aplikace, chystá se rovněž i národní databáze kontaminovaných míst. 
Jednou z nejdůležitějších složek prevence vzniku černých skládek je osvěta veřejnosti. Jak naložit se stavebním odpadem nebo starým nábytkem? Kam s pneumatikami? A jaké služby můžete využít, když se potřebujete zbavit vysloužilého elektra? S tím vším poradí následující článek.


Černé skládky jsou problémem české krajiny již dlouhá léta. Hojně vznikají přičiněním občanů, a to zejména na jaře a v létě, což jsou sezóny obvyklé pro rozsáhlejší úklidy v bytech, domech i na zahradách a také pro stavební práce. Právě stavební odpad a staré zařízení z domácností končí na černých skládkách nejčastěji. 


Za nelegální uložení odpadu ovšem při vypátrání viníka hrozí pokuta až ve výši 50 tisíc korun. Pod pojmem černá skládka si lidé nejčastěji představí hory odpadu navezené někde v lesní rokli, ve starém lomu nebo v chátrající budově. Jako černá skládka však může být klasifikován i starý gauč vyhozený u kontejnerů nebo popelnic či třeba kousek obecního pozemku za vaším plotem, kam si „dočasně“ uložíte staré harampádí z domu nebo kůlny, protože si jím nechcete hyzdit zahrádku. 
„Mnoho lidí spoléhá na to, že za úklid černé skládky zodpovídá majitel pozemku a jim tedy nehrozí případný postih. Zapomínají přitom na to, že stačí, aby kdokoliv zdokumentoval jejich počínání či jinak dokázal, odkud odpad pochází, a pokuta je nemine,“ upozorňuje David Vandrovec, ředitel společností, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů.
To, že jsou černé skládky odpadu čím dál větší problém, si uvědomují státní i městské autority i občané. Podle dat aplikace ZmapujTo, jejímž prostřednictvím mohou lidé černé skládky nahlásit svým radnicím, se jich od roku 2012 objevilo přes 10 tisíc. V roce 2015 jich bylo například evidováno 4 922, přičemž nejvíce se tento problém týkal severních Čech a severní Moravy a dále okolí velkých měst – Prahy, Brna nebo Ostravy. 
Nejméně černých skládek se naopak objevuje v jižních Čechách a na Vysočině. Bojovat proti nelegálnímu skládkování pomáhají různé iniciativy, například akce Ukliďme Česko, do níž se zapojují desetitisíce dobrovolníků, kteří černé skládky mapují a uklízejí. 
Česká informační agentura životního prostředí CENIA poté nedávno ohlásila spuštění projektu celonárodní databáze kontaminovaných míst, mezi nimi i černých skládek. Prozatím se chystá zmapovat celých 33 tisíc potenciálně kontaminovaných míst. Odborníci se rovněž shodují, že dobrou prevencí je i rozsáhlá osvěta. 


„Černé skládky lidé zakládají z lhostejnosti, ale ještě častěji z nevědomosti. To se týká především odkládání objemného odpadu u kontejnerů. Jednoduše nevědí, kam mohou odpad legálně odvézt, případně nemají na odvoz vhodný dopravní prostředek,“ říká David Vandrovec. 
Jaké možnosti se tedy v tomto ohledu lidem nabízejí? Kam které odpady patří? Na černých skládkách končí nejčastěji stavební a velkoobjemový odpad (starý nábytek, vany, koberce, okenní rámy a podobně), staré oblečení, pneumatiky a v poslední době čím dál častěji i staré elektrospotřebiče nebo akumulátory. 


Obojí posledně jmenované přitom patří mezi nejrizikovější skupinu odpadu, neboť zde hrozí úniky nebezpečných látek do půdy nebo vody. Vysloužilá elektrozařízení je proto nutné odevzdat k odborné likvidaci či recyklaci. Větší kusy můžete odvézt do sběrného dvora, který má zřízen sběrné místo pro elektroodpady, menší kusy a baterie pak můžete vyhodit do speciálních kontejnerů na elektro. 
Máte-li možnost sami velkoobjemový odpad odvézt, zamiřte s ním do sběrného dvora. Právě tam poté patří například i kovový odpad, jehož rozměry nedovolí jeho vyhození do kontejnerů na kov – rámy jízdních kol, podvozky kočárků, plechy, kryty, okapy, části starých zemědělských strojů a zemědělského náčiní, kovové sudy, konve, trakaře a tak dále. Ve sběrném dvoře má své místo i staré linoleum, tapety (kvůli zbytkům lepidla a omítky nesmí přijít do kontejneru na papír) a použitý stavební polysteren, kupříkladu z izolací. Komplikací stále zůstávají pneumatiky. I to je pravděpodobně důvod, proč jich tolik končí na černých skládkách. 
Pro ilustraci, jen během letošního jara bylo v rámci akce Ukliďme svět, ukliďme Česko z přírody posbíráno neuvěřitelných 17 700 pneumatik. Kam s nimi správně? Od ledna 2018 jsou místy zpětného odběru pneumatik všechny pneuservisy, autoservisy a místa prodeje pneumatik. V nich můžete všechny pneumatiky zdarma odevzdat, ať už jste je koupili kdekoliv.
 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net