Ilustrační foto: Pixabay
Prakticky není dne, aby strážci zákona napříč Vysočinou neodhalili za volantem zfetovaného řidiče. Teď navíc desítky e-shopů po celém Česku nabízí speciální ústní vodu, která má spolehlivě obelstít policejní test na drogy.
Internetoví prodejci ho nabízejí za necelou tisícovku. Ústní voda má ovšem spolehlivě neutralizovat jen stopy THC, tedy marihuany. Na ostatní zakázané omamné a psychotropní látky podle prodejců už nefunguje.
„V žádném případě nepodporujeme a nedoporučujeme hulit před jízdou. Toto chování odsuzujeme. Jsou však případy, kdy je test pozitivní i přes velkou časovou prodlevu od posledního hulení,“ vysvětluje přítomnost přípravku v sortimentu jeden z internetových prodejců.
Podle vyjádření krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové je prodej takového přípravku legální. „Je na trhu běžně k dostání a z toho plyne, že je tedy volně použitelný,“ podotýká.
Aby se podařilo test na přítomnost THC v těle řidiče obelstít, stačí prý sprej stříknout jednou až dvakrát do úst a v puse ho jazykem rozmělnit. Balení je určeno na 15 až 20 aplikací. Sprej by měl fungovat hodinu před testem.
„Setkáváme se s lidmi, kteří pravidelně užívají marihuanu. Občas říkají, že potřebují oklamat testy, které mají přítomnost THC ve slinách prokázat, a tak zkoušejí různé metody. Některé z nich jsou údajně účinné, ale my jsme tyto ,fígle’ nikdy netestovali,“ říká adiktolog a vedoucí služby K-centrum Anna Mištová s tím, že jejich zařízení používá testy, které mají zachytit THC a jeho metabolity v moči.
Řidič, kterého podle Čírtkové policisté v rámci kontroly vyzvou k provedení testu, nemá žádný časový prostor pro to, aby využil možnost ho obelstít.
Jeden drogový test stojí policii 400 až 500 korun
To, že policisté kontrolují řidiče pod vlivem alkoholu, je každému známé. Protože ale za volant sedají stále častěji i ti, kteří jsou povzbuzeni jinou návykovou látkou, rozšířily policejní hlídky své vybavení i o jednorázový přístroj na zjištění drogy, takzvaný „drugwipe“.
Drugwipe je rychlý jednorázový test, který ze slin do deseti minut rozpozná až pět druhů běžně užívaných drog. Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové se cena jednoho takového testeru pohybuje v rozmezí od 450 do 500 korun.
Policisté je na Vysočině používají nejen v rámci běžného výkonu služby i při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích.
K testu na přítomnost omamných a psychotropních látek se přistupuje podle vysočinské policejní mluvčí Dany Čírtkové zpravidla po negativní dechové zkoušce, kdy je i přesto podezření, že by řidič mohl být pod vlivem jiných návykových látek.
Řidič je povinen se na výzvu policisty takovému testu podrobit. Bez ohledu na výsledek orientačního měření je policista oprávněn vyzvat řidiče k odbornému lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu.
„Zejména v případě pozitivního orientačního testu je k prokázání ovlivnění řidiče návykovou látkou krevní rozbor nutný,“ dodává Čírtková.