Ilustrační foto: Pixabay
Před námi je léto, dovolené a prázdniny. Během letních dní rodiče často poleví v ostražitosti. S příjemným obdobím odpočinku je spojené i zvýšené riziko popálenin. Nejčastější příčinou popálenin, zvláště u dětí, je opaření horkou vodou. Může to být hrnek kávy nebo čaje, ale také talíř polévky nebo miska s čerstvě uvařeným pudinkem, které na sebe dítě v nestřeženém okamžiku převrátí.
Riziko je nejvyšší u dětí předškolního věku. Představme si slunečné odpoledne, pohodové posezení s přáteli na zahradě. Dospělí sedí u stolu, vyprávějí si a děti pobíhají kolem. Najednou se jedna z holčiček přiběhne napít. Vrazí do stolu, kde na kraji stojí šálky s kouřící kávou. Hrnečky se na ni převrhnou.
Nebo jiný příběh. Při obědě babička nese na stůl talíř polévky. Její vnouček jí při hře nechtíc vrazí do ruky a talíř s polévkou na sebe vylije. Horká tekutina pak na dětském tělíčku udělá své.
Druhé nejčastější popálení vzniká od přímého plamene. Když v podvečer sedíme s rodinou kolem ohýnku a opékáme si buřty nebo si grilujeme steaky a zeleninu, stále bychom měli jedním okem sledovat, co dělají naše děti. Předvídejme situaci, že při vstávání ze zahradní židličky tříleté batole zavrávorá a upadne do ohniště.
Nebo když za námi ze šera zahrady do záře ohně přijde náš syn, bude oslněný plameny. Nemusí si proto všimnout hromádky polínek právě připravených na přiložení a zakopne o ně. Nenechme děti honit se kolem ohně či dokonce přeskakovat plameny. Při nešťastném pádu do ohniště bývá nejvíce zasažen obličej a ruce. Když nad ohněm opékáme dobroty na železných opékacích vidlicích, dávejme velký pozor, protože když si bude chtít špekáček sundat z vidlice dítě samo, může se popálit.
Každý z nás ví, že i malá popálenina pořádně bolí. Když ale žár zasáhne větší plochu těla a poškození kůže je hluboké, hojení rány je zdlouhavé a bolestivé, často zůstávají ošklivé jizvy. A bohužel se při popálení může rychle dostat malé dítě i do ohrožení života. Přitom stačí jen málo, abychom nehodě zabránili. Jen si dopředu uvědomit existující rizika.
Když se sejdeme u ohně či grilování s více přáteli nebo v širším kruhu rodiny, domluvme se, kdo z nás bude na ratolesti dávat pozor. Aby se nestalo, že je hlídají všichni, ale vlastně nikdo! A když už se dítě popálí či opaří, poskytněme mu rychlou první pomoc. Poraněné místo ochlazujte pod tekoucí studenou vodou alespoň 10 minut.
Čím rychleji a déle budete chladit, tím menší budou následky. Nepotírejte místo tuky ani krémy. Je-li to možné, sundejte náramky, náušnice, prstýnky a ev. sejměte zasažený oděv, ale nestrhávejte k tělu pevně přilnuté části oděvu.
Děti by si, přiměřeně svému věku, měly samy uvědomovat, že mají být opatrné. Vysvětlujme jim na příkladech, co se může stát a od malička je učme dbát o své zdraví a bezpečí. Čím budou starší a samy si budou uvědomovat možné hrozby, mohou se jim snáze vyhnout.