Ilustrační foto: Pixabay
Obědvat výrazně před polednem? Zejména na Moravě není vůbec výjimečné, že lidé na obědy chodí v pracovní dny už kolem jedenácté hodiny dopoledne a po zaplacení se vrací před dvanáctou zpátky do práce.
Přeborníky v brzkém obědvání jsou lidé na Vysočině, kteří jako jediní z restaurací odcházejí najezení už o půl dvanácté. Před polednem ukončují pobyt v restauraci ještě lidé v Olomouckém a Jihomoravském kraji, z českých krajů do této skupiny patří pouze Pardubicko. Naopak nejdéle chodí na obědy lidé v hlavním městě. V běžný všední den platí Pražané za oběd pět minut po půl jedné, tedy o více než hodinu později, než je zvykem na severu Moravy a Vysočině. Pozdější oběd je běžný ještě na severozápadě Čech (Plzeňsko, Karlovarsko, Ústecký kraj).
Údaje vyplývají z plateb za jídlo prostřednictvím nejrozšířenější tuzemské stravenkové karty Ticket Restaurant Card. Tu používá k platbám za obědy více než 150 000 tisíc tuzemských zaměstnanců a Edenred každý měsíc eviduje 1,3 milionu transakcí v restauracích všech regionů.
Z dat ze společnosti Edenred vyplývá ještě jedna zajímavost. V pátek totiž lidé chodí na oběd výrazně dříve, než v ostatní všední dny.
Mezi jednotlivými dny v týdnu jsou drobné odchylky v řádu jednotek minut, ale v pátek, to chodíme skoro v celé České republice na oběd zhruba o dvacet minut dříve, než v ostatní pracovní dny.
Podle všeho to souvisí s tím, že v řadě úřadů, ale i soukromých firem, končí zaměstnanci v práci kvůli nastávajícímu víkendu o něco časněji a i oběd chtějí mít proto rychleji za sebou.
Vůbec největší rozdíl mezi časem pátečních obědů a zbytkem týdne je opět v hlavním městě, poslední pracovní den Pražané obědvají o více než půlhodinu dříve, než od pondělí do čtvrtka.