Ilustrační foto: archiv JL
Žijeme v době, kdy jsme zahlceni informacemi. „V případě mateřství toto ale může být na škodu,“ říká v rozhovoru k tématu ženy na rodičovské dovolené Iva Živná z jihlavského Centra pro rodinu Vysočina.
Mateřství je pro ženy neuvěřitelná cesta. Ale většina přiznává, že někdy může být pěkně vyčerpávající po ní kráčet. Co vy na to?
Mateřství je dar. V době, kdy je hodně párů, které usilují o potomka i několik let, myslím, že mohu tento obrat použít. Tato cesta může být v některých chvílích opravdu hodně náročná.
Může přijít pocit nejistoty, sociálního vyloučení, vyhoření a toto všechno má dopad nejen na matku, ale na celou rodinu a v první řadě na manželství.
Myslím, že je důležité kráčet po této cestě s vědomím, že na to nemusíme být sami. A tím nemyslím bez manžela nebo dalších členů rodiny.
Takže popovídat si s někým, kdo prožívá nebo prožíval to samé či podobné…?
Jistě, vždyť to je k nezaplacení. Zjistíte jednu důležitou věc, a to takovou, že ostatní rodiče řeší podobné starosti a prožívají stejné situace a pocity.
Žijeme v době, kdy jsme zahlceni informacemi. Domnívám se, že toto ale může být někdy na škodu, matoucí a frustrující. „Co si zvolit, jak si vybrat, proč mi to nejde tak snadno, dítě ještě nezvedá hlavičku, neleze, nechodí na nočník…“
Být doma s miminkem na mateřské, rodičovské dovolené, znamená pro většinu žen jen péči o domácnost, starání se o to, co uvařit, nakoupit… Může ale maminka tuto dobu strávit jinak, aktivně?
Určitě ano. A musím s radostí konstatovat, že dnešní rodiče nejsou žádní peciválové. Jsou velmi aktivní a jde jim o zdravý vývoj dítěte.
Dnešní maminky chtějí pro své dítě nejen to nejlepší, ale jsou schopné obětovat mnohé a neváhají jít až na hranu svých možností. Myslím, že na tom má velký podíl společnost, která nás nutí do co největších výkonů.
Pohled společnosti je, že dobrá matka = aktivní matka. Je náročné tento tlak ustát.
Když se na našich programech bavíme s maminkami, jak tráví svůj „mateřský“ čas, tak je to vždy o spoustě aktivit, které se svými dětmi podnikají, nebo pro své děti vymýšlejí, a připravují aktivity další. Jsem velmi ráda, že Jihlava má maminkám co nabídnout.
Když je doma maminka s miminkem, zpřetrhá se většina vztahů, které měla. „Zapomenou“ na ní v práci. Kamarádky, které ještě děti nemají, ji už tolik nenavštěvují. Co byste jim poradili…?
Poradila bych jim vyhledávat sociální kontakty. Například u nás v Centru máme programy pro děti od šesti měsíců.
Rodiče u nás nacházejí nejen inspiraci na společnou zábavu se svými dětmi, ale také hrajeme dětem jednoduché maňáskové pohádky, starší děti mohou jednoduše něco výtvarného tvořit. Zároveň u nás poznají nové kamarády, a to především své vrstevníky.
V případě potřeby rodičům poskytujeme další možnosti řešení jejich rodinné situace, která ne vždy musí být radostná.
Měli byste tip na to, jak zabavit miminko? Vezměme to po jednotlivých obdobích – s novorozencem toho asi moc nezvládneme, nebo je to jinak?
U novorozenců začínáme bazální stimulací, je to forma mazlení, hlazení, upevňování vazby maminky a dítěte pomocí dotyků, šimrání…, doprovázené zpíváním, básničkami….
Co když už drží hlavičku?
Stále pokračujeme v bazální stimulaci, kterou rozšiřujeme o upoutávání pozornosti pomocí různých pomůcek, orffových - rytmických nástrojů, jednoduchých hraček, které pomáhají dítěti zkoumat náš svět.
Činnost na bříšku by měla trvat krátce, aby nedošlo k přetížení svalů. Ve stimulaci můžeme pokračovat v poloze na „zádíčkách“.
Období větších změn asi nastává od šestého měsíce – dítě začíná pomalu samo sedět. A čím je starší, tím ho víc láká lezení, zvládání nožiček… Vyráží první slabiky a slova. Jak se zabavit s takovým capartem?
Veškeré výše uvedené aktivity můžeme rozšířit o čtení jednoduchých knížek, které jsou uzpůsobeny věku dítěte.
Můžeme ho motivovat k větší tělesné aktivitě např. přelézáním jednoduchých překážek, např. polštářků, molitanových válečků...
Nebo si s dítětem můžeme pohrát na velkém gymnastickém míči i overballech. Taková cvičení jsou základem našich programů pro maminky s dětmi od 6 měsíců.