Reklama
Dnes je pátek 10.01.2025     svátek má Břetislav

Stres u domácích mazlíčků v nadcházejícím svátečním období

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

2.12.2018 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
MVDr. Pavel Bártík

Blíží se opět předvánoční období, plné nejen sváteční pohody, ale i stresu a shonu. Toto nezvyklé dění nevnímáme pouze my lidé, ale dopadá i na naše psy a kočky.

Stres u zvířat vyvolávají nejen změny denního režimu, např. z důvodu dovolené majitelů, ale také častější návštěvy přátel a známých v domácnosti, cestování na svátky a změna prostředí, změny v obvyklém jídelníčku, a nakonec i silvestrovské oslavy spojené s obávanými ohňostroji.

Většinou se nelze těmto „nezvyklostem“ účinně vyh-nout. Co tedy udělat proto, abychom prošli nadcházejícím svátečním obdobím pokud možno bez potíží?

Typickými známkami úzkosti a strachu u zvířete jsou zrychlený dech, třes, neklid (častá změna místa, pobíhání dokola, nervozita), vyhledávání lidí (těsný kontakt s osobami, schovávání se za nimi, podávání packy, běhání za osobami), ukrývání se (pod nábytkem, v tmavých místnostech), snaha uniknout, strnutí (absence pohybu), odmítání potravy a pamlsků, nevhodné močení, nevhodné vyprazdňování, slinění atd.

Výhodou je, že v dnešní době máme k dispozici mnoho přírodních preparátů i léčiv, která nám pomohou nadcházející stresové období snáze překonat.

 

Přírodní preparáty proti stresu

Preparáty na přírodní bázi využívají účinné látky, jako jsou např. mléčný hydrolyzovaný protein, α-casozepin, esenciální aminokyselina L-theanin (biolátka obsažena v zeleném čaji), L-tryptofan (prekursor serotoninu), taurin (esenciální aminokyselina pro kočky), vitamíny (např. thiamin – vit. B1, vitamín E – přírodní antioxidant), z prvků potom např. selen (pro správnou činnost imunitního systému), a také extrakty z bylin (kozlík lékařský) a zvířecí feromony.

Zjednodušeně řečeno, tyto přípravky mají zklidňující efekt při stresových situacích, snižují pocity úzkosti a zlepšují odolnost zvířete proti stresu bez vedlejších účinků, jako je ospalost a apatie.

Lze je podávat i dlouhodobě. Jsou vyráběny ve formě tabletek, prášku a kapek, užívají se vnitřně, mazlíčkovi je dáte sežrat. Dále pak jako obojek na krk, který zvířeti připevníte, a ono vdechuje postupně uvolňovanou účinnou látku.

Také v podobě ampulek za krk a sprejů, nebo jako odpařovače do zásuvky. Případně již jako součást veterinárních diet, jejichž podávání je velmi pohodlné.

Kdy nejlépe začít s užíváním těchto přípravků proti stresu a úzkosti? Vždy záleží na konkrétním preparátu. Často je třeba se stresovou situací dopředu počítat, a započít užívání přípravku již 2 - 4 dny předem.

 

Léčiva

Výhodou léčiv na předpis je, že jejich podání stačí až v samotný den stresové situace, není nutné je nasazovat s několikadenním předstihem. Nevýhodou pak je, že u některých pacientů mohou vyvolat ospalost, před vydáním léku vyžadují konzultaci s veterinárním lékařem, a nelze je podávat dlouhodobě.

Výhodou je i to, že zatímco u přírodních preparátů je účinnost přibližně 50 %, léčiva účinkují téměř u všech pacientů, což je důležité obzvláště u velmi stresovaných a nervózních zvířat.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net