KAREL IV., Štěpán a Václav. Ne, nespletli jsme se, žádné poučování z dějepisu se nekoná. To jsou názvy druhů česneku, který aktuálně nabízí v jihlavské semenářské prodejně ve Srázné ulici.
S podzimem je na zahradě třeba vše zazimovat a připravit na novou jarní sezonu. Aktuálně je nejvhodnější čas na sázení ovocných a okrasných stromků, dřevin, růží… „Prodáváme jabloně, hrušky, švestky, třešně, višně, ryngle, rybízy, angrešty…,“ vyjmenovává vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková a dodává, že není problém pořídit si na vysočinskou zahradu třeba broskvoň. Je totiž znát, že se podnebí u nás pomalu, ale jistě mění směrem k vyšším teplotám, takže je běžné pěstovat v našem kraji i druhy, které dříve byly běžné třeba na Znojemsku či Mělnicku.
Při sázení stromků a keřů je důležité dodržovat vyzkoušená pravidla. Jejich kořeny nejprve zastřihněte, a pak namočte do kbelíku s vodou. Vyberte si na zahradě místo, kam je chcete zasadit, a vykopejte zhruba půl metru hlubokou jámu. Tu nechte do druhého dne vyvětrat a pořádně ji prolijte vodou.
Důležité je místo pořádně prohnojit – ideální je kravský hnůj. Vložte stromek, který po zasypání hlínou dostatečně zalijte. „Zálivka je nutná. Letošní léto bylo hodně suché a půda není dostatečně navlhlá. Ono se to nezdá, ale když kopnete hlouběji, tak v deseti až patnácti centimetrech už je sucho,“ zdůrazňuje K. Latzková.
Podzim je i dobou, kdy je dobré myslet už i na příští zahradní sezonu. Je čas na výsadbu okrasných cibulovin – tulipánů, narcisek, krokusů a hyacintů, ale hlavně česneku.
„V nabídce jsou aktuálně české druhy, kterou jsou pro Vysočinu vhodné. Jsou to Dukát, Unikát, Karel IV., Štěpán a Václav,“ vyjmenovává K. Latzková.
Čím později česnek zasadíte, tím lépe. Ideální je doba těsně před zámrazem. „Sledujte předpověď počasí, jakmile budou hlášené přízemní mrazíky, tak hned začněte s výsadbou česneku,“ doporučuje K. Latzková. Novinkou je ozimá sazečka, která stejně jako česnek přezimuje, a na jaře máte čerstvou cibuli.
S chladnými dny nekončí ani péče o trávník. Je nutné z něj nejen shrabat listí, ale hlavně ho řádně přihnojit. Hnojení je totiž důležité, hlavně pro vysoký obsah draslíku a železa, aby pletivo trávníků lépe přezimovalo a nechytlo houbovou plíseň.
„Pokud máte v trávníku mech, ideální je ho provzdušnit a poházet na něj vápenec, který půdu odkyselí. Na jaře se tak nastartuje jeho lepší růst,“ upozorňuje K. Latzková. Vápník se hodí přidat i k půdě pod ovocnými stromy.
Záhony – venkovní i ve skleníku - přihnojte dusíkatým vápnem, to dezinfikuje půdu proti houbovým chorobám, patogenům, proti klíčícím semenům a půdním škůdcům, jako jsou třeba háďátka, slimáci… „Stačí ho jen poházet, a pak zalít. Lze pak na záhon dát igelit, aby se půda zapařila, a mít to tak alespoň tři týdny, celému procesu „očisty“ takový krok víc pomůže,“ doplňuje K. Latzková.
Vyplatí se dezinfikovat i zahradní nářadí. Na něm totiž mohou přezimovat různé choroby, které by vám pak na jaře mohly udělat na připraveném záhonu „neplechu“.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!