Reklama
Dnes je pátek 10.01.2025     svátek má Břetislav

Česnek i ozimá sazečka patří do země před prvními mrazíky

KAREL IV., Štěpán a Václav. Ne, nespletli jsme se, žádné poučování z dějepisu se nekoná. To jsou názvy druhů česneku, který aktuálně nabízí v jihlavské semenářské prodejně ve Srázné ulici.
KAREL IV., Štěpán a Václav. Ne, nespletli jsme se, žádné poučování z dějepisu se nekoná. To jsou názvy druhů česneku, který aktuálně nabízí v jihlavské semenářské prodejně ve Srázné ulici.

16.10.2016 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

  S podzimem je na zahradě třeba vše zazimovat a připravit na novou jarní sezonu. Aktuálně je nejvhodnější čas na sázení ovocných a okrasných stromků, dřevin, růží… „Prodáváme jabloně, hrušky, švestky, třešně, višně, ryngle, rybízy, angrešty…,“ vyjmenovává vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková a dodává, že není problém pořídit si na vysočinskou zahradu třeba broskvoň. Je totiž znát, že se podnebí u nás pomalu, ale jistě mění směrem k vyšším teplotám, takže je běžné pěstovat v našem kraji i druhy, které dříve byly běžné třeba na Znojemsku či Mělnicku.

  Při sázení stromků a keřů je důležité dodržovat vyzkoušená pravidla. Jejich kořeny nejprve zastřihněte, a pak namočte do kbelíku s vodou. Vyberte si na zahradě místo, kam je chcete zasadit, a vykopejte zhruba půl metru hlubokou jámu. Tu nechte do druhého dne vyvětrat a pořádně ji prolijte vodou.

  Důležité je místo pořádně prohnojit – ideální je kravský hnůj. Vložte stromek, který po zasypání hlínou dostatečně zalijte. „Zálivka je nutná. Letošní léto bylo hodně suché a půda není dostatečně navlhlá. Ono se to nezdá, ale když kopnete hlouběji, tak v deseti až patnácti centimetrech už je sucho,“ zdůrazňuje K. Latzková.

  Podzim je i dobou, kdy je dobré myslet už i na příští zahradní sezonu. Je čas na výsadbu okrasných cibulovin – tulipánů, narcisek, krokusů a hyacintů, ale hlavně česneku.

  „V nabídce jsou aktuálně české druhy, kterou jsou pro Vysočinu vhodné. Jsou to Dukát, Unikát, Karel IV., Štěpán a Václav,“ vyjmenovává K. Latzková.

  Čím později česnek zasadíte, tím lépe. Ideální je doba těsně před zámrazem. „Sledujte předpověď počasí, jakmile budou hlášené přízemní mrazíky, tak hned začněte s výsadbou česneku,“ doporučuje K. Latzková. Novinkou je ozimá sazečka, která stejně jako česnek přezimuje, a na jaře máte čerstvou cibuli.

  S chladnými dny nekončí ani péče o trávník. Je nutné z něj nejen shrabat listí, ale hlavně ho řádně přihnojit. Hnojení je totiž důležité, hlavně pro vysoký obsah draslíku a železa, aby pletivo trávníků lépe přezimovalo a nechytlo houbovou plíseň.

  „Pokud máte v trávníku mech, ideální je ho provzdušnit a poházet na něj vápenec, který půdu odkyselí. Na jaře se tak nastartuje jeho lepší růst,“ upozorňuje K. Latzková. Vápník se hodí přidat i k půdě pod ovocnými stromy.

  Záhony – venkovní i ve skleníku - přihnojte dusíkatým vápnem, to dezinfikuje půdu proti houbovým chorobám, patogenům, proti klíčícím semenům a půdním škůdcům, jako jsou třeba háďátka, slimáci… „Stačí ho jen poházet, a pak zalít. Lze pak na záhon dát igelit, aby se půda zapařila, a mít to tak alespoň tři týdny, celému procesu „očisty“ takový krok víc pomůže,“ doplňuje K. Latzková.

  Vyplatí se dezinfikovat i zahradní nářadí. Na něm totiž mohou přezimovat různé choroby, které by vám pak na jaře mohly udělat na připraveném záhonu „neplechu“.

 

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net