Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Jezdíte autem bez povinného ručení? Hrozí vám pokuta až 40 tisíc korun

ILUSTRAČNÍ FOTO. Foto: archiv JL
ILUSTRAČNÍ FOTO. Foto: archiv JL

2.5.2016 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

Každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka anebo technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích, musí mít povinné ručení. Tak nařizuje zákon a nelze jej nijak obejít. Jak ale vybrat to správné? Otázka pro mluvčího České kanceláře pojistitelů Aleše Povra.

 

Kolik pojišťoven v Česku nabízí povinné ručení?

Licenci na poskytování povinného ručení má v ČR 14 pojišťoven, nicméně pojištěná vozidla má pouze 13 pojišťoven.

 

Jsou mezi nimi rozdíly v základní sazbě?

Určitě, v ČR je velmi rozvinuté tržní prostředí, které nabízí širokou škálu pojištění za různé ceny. Cenotvorba je plně v rukou každé pojišťovny.

 

Co by mělo motoristu zajímat při výběru pojišťovny?

Všechna v ČR nabízená povinných ručení splňují zákonné náležitosti i minimální pojistné limity (35 mil. korun na škodu na majetku a 35 mil. korun na každého zraněného či usmrceného).

 

Pojišťovny ale obvykle nabízejí jak „základní balíček“ povinného ručení zahrnující tyto minimální zákonné limity, tak i různé rozšířené nabídky. Ty pak obsahují například vyšší než zákonné pojistné limity (až do výše 250 mil. korun), a tím i lepší pojistnou ochranu.

 

Nabídky pojišťoven často zahrnují různá praktická připojištění. Nejvýhodnější proto nemusí být nejlevnější nabídka, zvlášť pokud řidič může jen za pár korun navíc získat praktické doplňkové služby.

 

Jsou důležité různé bonusy, služby?

Každý motorista si musí sám určit, před jakým rizikem ho má pojištění nad rámec základního povinného ručení chránit.

 

Někdo se obává, že by mohl svým vozidlem způsobit velmi vysokou škodu, pak volí povinné ručení s vyššími než zákonnými pojistnými limity. Jiný naopak chce chránit i své vozidlo a přitom nepotřebuje komplexní „allrisk havarijní pojištění“, proto si k povinnému ručení sjedná pojištění pro případ srážky se zvěří nebo odcizení vozidla.

 

Dobrá je i nabídka asistenčních služeb.

Asistenční služby jsou přímou pomocí pojišťovny motoristovi, kterou řidič ocení v nesnázích. Pojišťovny nabízejí asistenční služby v různých balíčcích s různými limity, motorista by se měl zajímat o rozsah služeb, na které má v rámci pojištění nárok.
Asistenční společnost po-jišťovny pomůže dle pojistných podmínek při nehodě i poruše vozidla, a navíc řidiče chrání před nekalými praktikami tzv. lovců nehod.
Řidič si ale o pomoc  musí zavolat, a to nejlépe prostřednictvím jednotné Linky pomoci řidičům 1224, kde jsou rychle přepojeni přímo na asistenční společnosti své pojišťovny.

 

Co zákazníci dle vašich zkušeností nejvíc preferují – jaké služby…?

Mezi nejčastější připojištění, která si motoristé sjednávají k povinnému ručení, patří pojištění čelního skla, případně rozšířené asistenční služby.

 

V nabídce pojišťoven ale najdeme i připojištění proti srážce se zvěří, úrazové pojištění řidiče či další krytí rizik, která známe zejména z havarijního pojištění.

 

Máte statistiky, kolik vozů v Česku má povinné ručení, naopak, kolik nemá?

Počty pojištěných vozidel byly na konci roku 2015 na hodnotě téměř 7,5 milionů. Spíše je důležité a nutné upozornit, že v Česku je provozováno více než 120 tis. nepojištěných vozidel, které ročně způsobí necelé 3 tis. nepojištěných škod za stovky milionů korun.

 

Co motorista riskuje, když nemá sjednané povinné ručení?

Pokud nepojištěného motoristu zastaví při silniční kontrole policista, tak mu za provozování nepojištěného vozidla hrozí ve správním řízení pokuta od 5 do 40 tisíc korun.

 

Mnohem větší problém nastává, pokud nepojištěným vozidlem způsobí někomu škodu. Nepojištěnou škodu sice uhradí z garančního fondu Česká kancelář pojistitelů, nicméně ji následně musí v plné výši vymáhat na nepojištěném viníkovi. Zde již může jít až o miliony korun.

 

Když řidič vyjede bez řidičského průkazu, je to problém – dostane pokutu. A když vyjede bez dokladu, že má zaplacené ručení – „zelené karty“?

Za nepředložení zelené karty při silniční kontrole hrozí pokuta od 1 500 do 3 000 korun. Pokud nejde o pouhé „zapomenutí“ zelené karty, ale motorista nemá vozidlo pojištěné, pak mu hrozí pokuta od 5000 do 40.000 korun.

 

Poradíte, kde je výhodnější povinné ručení sjednat – na internetu, nebo v „kamenné“ kanceláři?

 Obchodní kanály jsou v gesci každé pojišťovny. Tedy některá pojišťovna nabízí nejvýhodnější pojištění na internetu, jiná na pobočce.

 

Je rozdíl v ceně, když motorista platí povinné ručení jednou za rok, nebo třeba čtvrtletně?

Pojišťovny obvykle zvýhodňuji jednorázovou celoroční platbu, ale také to nemusí být pravidlem. Záleží na konkrétní nabídce dané pojišťovny.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net