PASIVNÍ dům je takový, který potřebuje jen velmi malé náklady na vytápění. Oblíbené jsou nejen ve světě, ale i napříč celým Českem. Staví se i na Vysočině. Jeden z nich stojí například v Bohuslavicích. Foto: pasivnidomy.cz
Pasivní dům je obydlí s nízkými nároky na spotřebu energie. Dokáže uspořit až 90 % nákladů na energie. O možnostech těchto domů jsme hovořili s Liborem Hrubým, odborným poradcem Centra pasivního domu.
Na úvod – co je to vlastně pasivní dům? Je pasivní dům to samé, jako dům nízkoenergetický?
Pasivní dům je precizně postavený dům, který potřebuje jen velmi málo energie na vytápění. V číslech se jedná maximálně o 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy za rok. To je 2 až 3krát méně, než co potřebuje nízkoenergetický dům. A mnohokrát méně než běžný dům.
Krom malé potřeby na vytápění jsou pasivní domy charakteristické tím, že mají výjimečně dobré vnitřní klima domu – bez ohledu na počasí a roční období je uvnitř stále stejně, je zde permanentně čistý vzduch, v létě nehrozí přehřívání, v zimě rosení oken, anebo suchý vzduch.
Jak poznat správného projektanta a stavební firmu pro stavbu pasivního domu?
Na trhu se objevuje čím dál více firem nabízejících nízkoenergetické či pasivní domy. Bohužel, některé s těmito stavbami mají jen velmi malé zkušenosti, případně své domy za nízkoenergetické pouze vydávají. Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout podvodným firmám, je hledat mezi ověřenými firmami, které mají se stavbami v pasivním standardu bohaté zkušenosti.
Takové firmy je možné vybírat například z řad našich členů, členů Centra pasivního domu. Sdružujeme firmy, které se zabývají jak návrhem domu, realizací, případně výrobou stavebních hmot, tak komponentů a technologií vhodných pro pasivní domy.
Dá se říct, kolik dokáže pasivní dům ušetřit a jak?
Z hlediska energií, tedy nákladů na vytápění, lze ušetřit ročně až několik desítek tisíc korun. V případě rekonstrukcí starších objektů do pasivního energetického standardu může být úspora až 90 % nákladů na energie.
Nejvíc lze ušetřit hned na začátku – a to při volbě vhodného projektanta či architekta. Právě dobře optimalizovaný návrh ušetří investorovi spoustu peněz. Zkušený odborník by pak měl obecně navrhovat taková řešení, která budou finančně přijatelná pro zákazníka, a zároveň co nejvíce efektivní.
Lze zobecnit, jaký typ lidí se o pasivní domy zajímá?
Pasivní domy si stavějí lidé napříč společenským postavením. V sousedních zemích už se pár desítek let pasivní bydlení využívá jako určitá forma důchodového připojištění, jistoty na stáří.
V pasivním standardu se také staví velká část veřejných budov, případně sociální a startovací bydlení, kde jsou minimální provozní náklady obrovskou výhodou. Tento trend se již projevuje i u nás.
A tak nebývá výjimkou, že si malý pasivní dům postaví i lidé těsně před důchodovým věkem, a jejich měsíční výdaje tak klesnou spolu s jejich příjmy. Stejně tak si pasivní dům staví mladí lidé a mladé rodiny.
Více ve velké příloze Stavitelství v tištěném vydání JL s datem 18. 3.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!