AKTUÁLNÍ téma – přezutí pneumatik. Zimní pneu jsou u nás od 1. listopadu do 31. března povinné. Ilustrační foto: archiv JL
Pneuservisům v Česku začínají žně. Od listopadu začíná povinnost mít na autě zimní gumy. Motoristé proto většinou přezouvají na pneumatiky se zimním designem.
Majitelé servisů důrazně varují vlastníky vozů před tím, aby letní gumy nenechávali na autě celoročně.
„Letní pneumatika se při teplotě pod sedm stupňů Celsia chová jinak. Řidiči chtějí ušetřit, ale ve finále jim taková strategie může udělat pořádnou čáru přes rozpočet,“ varuje Adam Havlík, spolumajitel jednoho z jihlavských servisů s tím, že šoféři takovým přístupem jen zvyšují riziko dopravní nehody.
Havlík ale také odrazuje od nákupu pneumatik v supermarketech nebo na internetu.
„Rozhodujícím faktorem při nákupu nesmí být cena. Když nakupujete na internetu, nakupujete takového zajíce v pytli, protože vlastně nevíte, co vám domů přijde,“ dodává s tím, že gumy u internetových prodejců leží často delší dobu skladem a guma postupem času ztrácí vlastnosti, které by jako nová měla mít.
Dalším problémem jsou podle něj špatně skladované pneumatiky.
„Lidé v panelácích dají gumy klidně do sklepní kóje na sebe, takže spodní pneumatiky jsou přetěžované. Pokud je motoristé nemohou uskladnit správně, radím, aby si je nechali uskladnit přímo v pneuservisu,“ dodává k tomu pro úplnost.
Pokud se ale přece jen rozhodnete pro nákup pneumatik na vlastní pěst, Havlík důrazně doporučuje, abyste si ke koupi vzali také technický průkaz, kde jsou potřebné údaje o pneumatikách.
„Je důležité vybrat gumu, kterou pro vaše vozidlo doporučuje jeho výrobce,“ zmiňuje.
Zimní pneumatika by neměla být starší než čtyři roky. „Po této době už ztrácí vlastnosti zimní pneumatiky,“ dodává závěrem Havlík.