Reklama
Dnes je pátek 10.01.2025     svátek má Břetislav

Dopřejte si prostor? Nechte si zasklít balkón...

ZASKELNÍ klasické panelákové lodžie stojí v průměru okolo 19 tisíc korun. Ilustrační foto: Vladimír Šťastný
ZASKELNÍ klasické panelákové lodžie stojí v průměru okolo 19 tisíc korun. Ilustrační foto: Vladimír Šťastný

 

Zvláště v činžovních a panelových domech je třeba využít každého místa. A to se dá lehko získat zasklením balkónu nebo lodžie. Nevěříte? Ale je to tak, a není k tomu ani třeba žádných velkých stavebních zásahů.

 

Lodžie je místem, které se může stát plnohodnotným pro váš život i odpočinek. To si stále více uvědomuje v posledních letech mnoho lidí bydlících v panelových domech, a nejen v nich. Využívají možnosti zasklít si balkón či lodžii, a téměř po celý rok si užívat tento daný prostor.

 

Zasklená lodžie patří k nejchytřejším investicím, a u panelových domů to platí dvojnásob. Mimo to zasklením dostáváme prostor k posezení, relaxaci, dětem se nabízí místo na hraní, nebo tam lze celoročně pěstovat rostliny, a to za cenu, která nám ve svém důsledku ještě snižuje výdaje za energii.

 

Plusů zasklené lodžie je hned několik. Především snadná ovladatelnost systému, minimální údržba, snížení průniku hluku, ochrana proti dešti, prachu, sněhu, a především další překážka proti vniknutí, tedy v nižších patrech.

 

Pořízení zasklení lodžie a její cena se odráží na daném typu, tvaru a velikosti dané lodžie nebo balkónu. Cena je tak stanovena individuálně a skládá se ze zasklívacího systému, jeho oplechování a z uzavření spodní části.

 

Například zasklení klasické lodžie šíře 3,5 m a výšky do 1,5 m stojí zhruba 19 tisíc korun.

 

Protože zasklením lodžie dochází k úpravě, je nutné pro danou skutečnost mít souhlas majitele domu a stavebního úřadu. Někde stačí ohlášení, jinde je nutné stavební povolení. Žadatel se řídí pokyny příslušného stavebního úřadu, platným stavebním zákonem a pokyny provozního úseku družstva. Se všemi těmito úkony vám může pomoci dodavatelská firma.

 

Obecně se zasklení, potažmo zasklívací systémy, dělí na bezrámové, rámové, a jejich kombinace.

 

Zásadní věcí, kterou není radno po zasklení podcenit, je větrání. Myslí na něj zčásti už samotný systém – u bezrámového systému je mezi skly až dvoumilimetrová mezera a další nepatrné systémové průduchy. To však nestačí, lodžii je potřeba větrat pořádně, občas udělat tzv. průvan. Pokud totiž lodžii nebudeme dostatečně větrat, hrozí, že se následkem skleníkového efektu zapaří a vznikne plíseň, které se budeme následně jen těžce zbavovat.

 

Výhodou zasklení je skutečnost, že se hodí jak do panelových domů, tak i do každého rodinného domu, s jedinou podmínkou, že lodžie nebo balkón musí mít pevný stropní podklad.

 

V opačném případě je nutné se dohodnout s dodavatelskou firmou na vytvoření či stavbě stropní konstrukce, předem zkomponované tak, aby splňovala veškeré podmínky pro montáž zasklívacího sytému. Proto se v dnešní době můžeme setkat se zasklenými terasami, nebo i altány.

 

Dobrou zprávou pro zákazníky je i to, že montáž systému zasklení netrvá déle než několik hodin. Samotnému procesu zasklení lodžie předchází zaměření a výroba. Po montáži přichází předvedení a předání hotového díla zákazníkovi.

 

Od zaměření k montáži je třeba počítat s lhůtou tří až čtyř týdnů na vlastní výrobu. Záruka je poskytována od dvou do pěti let, předpokládaná životnost je určena na cca 30 let.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net