Reklama
Dnes je středa 03.07.2024     svátek má Radomír

Úroda ovoce je letos průměrná, pálenky ale má být i přesto dost

Ilustrační foto archiv JL
Ilustrační foto archiv JL

4.9.2015 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

 S nastupujícím podzimem začíná v pálenicích na Vysočině sezona. Jejich provozovatelé se shodují na tom, že zatím se nedá říct, jaká bude. Vše je teprve v začátcích.

 

 Ovocnáři v celé republice ale upozorňují, že letošní rok bude co do kvality i množství ovoce spíše průměrný. Bylo sucho, které je znát hlavně u jablek. Nedařilo se ani úrodě meruněk a švestek. I když u těch jsou znát velké regionální rozdíly.
Vysočinské pálenice „stojí“ hlavně na jablkách, hruškách a švestkách.

 

 Pálenice Ilony Slavíkové v Brtnici s rozjezdem sezony ještě čeká. Zatím je založeno na kvas.  „Přijímáme ovoce a kvas děláme až tady. My ho zpracujeme a po vypálení pálenku rozdělíme podle množství,“ vysvětlila I. Slavíková. Poukázala, že pro klienty tím odpadá spousta práce se zakládáním, pečováním o kvas a následně odvozem. Tím, že pálenice vyrábí vlastní kvas ve velkém množství, je zajištěna jeho kvalita při prokvašení, a následně vyšší výtěžnost a kvalita vyrobeného destilátu. „Pro klienty je to ve všem pohodlnější,“ říká.

 

 Se závěry ovocnářů souhlasí. Ovoce je méně, ale strach o sezonu nemá. „Jablka budou určitě,“ dodala I. Slavíková.

 

 Dobrá zpráva je fakt, že by pálení letos nemělo nijak výrazně zdražit. Ceny za pálení jsou stejné jako minulý rok, orientačně za asi litr 50 % pálenky zaplatí zákazník 150 korun.

 

 Pálit se dají jakékoli, i nestandardní, druhy ovoce, klidně angrešt nebo maliny. Podmínkou ovšem je, že bude dobře vyzrálé a nesmí být nahnilé nebo plesnivé. Podle zkušeností Ilony Slavíkové však o netradiční pálenky v našem regionu není moc zájem. „Klasika jsou jablka a švestky, s nimi prostě nemůžete nic pokazit,“ líčí s úsměvem.

 

 Jestliže uvažujete o vlastní pálence, pak vězte, že na výrobu 1 litru ovocné pálenky je potřeba zhruba 10 až 20 kg zralého ovoce. Přesné množství závisí na druhu a také na obsahu cukru.

 

 Češi si oblíbili cidery

 Cider - zkvašený jablečný mošt s různými stupni alkoholu. Nápoj, o který je mezi Čechy stále větší zájem. Ostatně, dokazuje to průzkum maloobchodního prodeje, který byl zveřejněn před letními prázdninami. Nápoj, který se řadí mezi dražší alternativy piva a radlerů, lze pořídit za průměrnou cenu 70 korun. K dostání jsou i s různými příchutěmi – například třešeň, limetka nebo máta. Cílovou spotřebitelskou skupinou jsou mladí lidé.

 

 Cider nemá v Česku žádnou tradici. Náš trh ho objevil až v posledních letech.
Jeho výroba však není extrémně náročná. Lze ho v jednodušší variantě vyrobit i doma. Více viz recept.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net