Reklama
Dnes je neděle 29.09.2024     svátek má Michal

Dítě - oběť, nebo pachatel sextingu?


 

 Chytré telefony s fotoaparáty, rychlý a téměř neomezený přístup k internetu, sociální sítě a MMSky. Různé nástroje informačního světa, bez kterých si dnešní děti nedokáží svůj život už představit, daly vzniknout fenoménu tzv. sextingu = elektronickému rozesílání zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem.

 

 Sexting se může lehce stát nástrojem k vydírání dítěte. Dítě však může být i pachatelem, pokud nelegální obsahy samo vyrobí a šíří dál.

 

 „Děti, a je třeba zdůraznit, že v ČR je dítětem osoba do 18 let, si  neuvědomují, že i když mohou mít od 15 let sex, nesmí se při tom fotografovat, natáčet, ani jiné intimní materiály posílat, protože pak by dle zákona mohly být pachateli trestného činu. Podílely by se totiž na výrobě, držení a šíření dětské pornografie,“ říká Lucie Zelenková, sociální pracovnice Linky bezpečí.

 

 Děti a mladí lidé se mohou díky sextingu stát snadno i obětí trestného činu.
Vždy by si měli uvědomit, že jakýkoliv obsah, který v kyberprostoru šíří dál, může být velmi snadno zneužit proti nim, a že jejich erotické fotky mohou být nástrojem vydírání, či být podnětem k sexuálním útokům, a podobně.

 

 Odborníci z Linky bezpečí proto radí všem rodičům, aby své děti upozornili, aby byly opatrné při sdělování osobních údajů, aby o sobě neuváděly žádné konkrétní údaje, a aby nikomu, tj. ani svým partnerům, neposílaly žádné své intimní fotografie ani videa.

 

 Dětem je důležité vysvětli, jaká rizika s sebou posílání a vytváření intimních obsahů nese. Že se mohou stát nejen obětí, ale i pachatelem trestného činu.

–tz-

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net