Reklama
Dnes je středa 03.07.2024     svátek má Radomír

Novinkou mezi balkonovkami jsou pro letošek potunie


16.5.2014 Dům, byt, zahrada/Komentáře (1), autor:
Ladislava Brabencová

 

 Chystáte se i vy osadit vaše okna a balkony a uspět v soutěži o nejhezčí květinovou výzdobu? Pak zvažte, jaké rostliny se do truhlíků hodí.
Balkonovek je opravdu velké množství a vybírat musíte podle toho, jaké podmínky daná květiny vyžaduje. Jen tak se jim bude dařit, budou vám dělat radost a naopak ubírat starosti.

 

 Nejprve je důležité zvážit, na jaká okna chcete květiny umístit, případně jakým směrem se nachází váš balkon. Ne všechny rostliny mají totiž rády stejné podmínky – některé upřednostňují stín, jiné si naopak rády užívají celodenního slunečního svitu. „Klasické balkonové rostliny jako muškáty, surfinie, milionbells jsou vhodné na jižní strany a na silně slunná místa,“ přibližuje majitelka jihlavského zahradního centra Hana Bustová.

 

 Muškáty jsou méně náročné na zálivku a péči, nepotřebují tolik opečovávat, netrpí na choroby. Přežijí úplně všechno a odborníci je pokládají za největšího držáka ze všech balkonovek. Surfinie jsou efektnější na pohled, ale dají víc péče, musí se víc obírat, stříkat proti plísním.

 

 Další variantou pro slunná místa jsou i milionbells a bakopy. „Zajímavé, drobnokvěté rostlinky – mají hodně barevných mutací – to mluví pro bakopy. Mají ale radši až srpnová rána, kdy se mírně ochlazuje, to pak mohutně kvetou. Vhodná je jejich kombinace s klasickými vzpřímenými muškáty,“ popisuje H. Bustová.

 

 Naopak mezi rostliny, které nemají rády sluníčko a hodí se pro umístění na východní a severní strany, jsou begonie.

 

 Novinkou mezi balkonovkami je pro letošní rok kříženec petunie a surfinie – tzv. potunie. Její výhodou je větší barevnostní škála, není náchylná na výkyvy počasí, ani na zálivku. „Hodí se pro lidi, kteří si nemohou dovolit, tak velký převis. Ona udělá tak 30 – 40 cm a víc neporoste,“ avizuje H. Bustová.
A jak poznat při koupi správnou zdravou rostlinku? Důležité je podívat se na kořenový systém. „Ten se pozná už navenek, když je rostlinka rozkošatěná, hezká, má zdravé, zelené lístky, tak je vše v pořádku,“ líčí Hana Bustová.

 

 Truhlíky i substrát

 Když už máte rostliny vybrané a nakoupené, je nutné zamyslet se, kam a do čeho je zasázíte. Ideální je pořídit si na ně samozavlažovací truhlíky a kvalitní substrát. Použití co nejširších truhlíků je jedině pro dobro věci, dostatek hlíny je pro rostlinku důležitý.

 

 „Tak jako u máločeho jiného bych v případě balkonovek prosazovala speciální substrát – a to přesně substrát na pelargonie a jiné balkonové rostliny. Je obohacený o fosfor přesně tak, aby rostlina měla dostatek všeho, co potřebuje k bohatému kvetení,“ říká H. Bustová.

 

 Před sázením se hodí substrát promísit i s hnojivem, osvědčené jsou  granulované slepičince. „Nedoporučuji používat klasické od slepic, to hrozí, že rostlinku spálíte. Granulované jsou cenově dostupné a udělají vám opravdu dobrou službu,“ sděluje H. Bustová.

 

 Hnojení a zálivka

 Při sázení balkonovek je nutné dodržovat pravidlo – čím více, tím lépe. Například v případě muškátů počítejte do jednoho truhlíku s minimálně pěti rostlinkami. Ideální je sázet je do tzv. trojsponu – cik cak jako pilka, a nesázet je narovno. Tedy rostlinku natočit na bok, tím směrem, kam má růst.
Tak měsíc po zasázení, až se rostlina přijme, měli byste začít s hnojením – osvědčená jsou krystalická hnojiva přímo do zálivky. „Takových je na našem trhu velké množství – je dobré při jejich nákupu sledovat množství fosforu, čím vyšší, tím lepší,“ vysvětluje Hana Bustová.

 

 Při prvním zalévání je důležité malé rostlinky nepřemokřit. Zalévejte je jen střídmě a se zálivkou šetřete. Stačí si hlídat, aby byla půda pouze vlhčí.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net