Reklama
Dnes je středa 03.07.2024     svátek má Radomír

Lépe pětkrát překreslit projekt, než jednou bourat zdi


18.11.2013 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

 Chystáte se do stavby domu či přestavby bytu? Pak vězte, že na materiálech se rozhodně nevyplácí šetřit. Vždy je dobré si nechat poradit. Více v rozhovoru s architektem a projektantem Ivo Mišákem z Jezdovic.

 

 Proč by se lidé v otázkách zařizování svého bydlení měli obrátit na odborníka, v čem jim architekt dokáže poradit? Hodně lidí si říká: zařizuju byt pro sebe, tak si ho udělám podle sebe a nikdo mi do toho nemusí mluvit…

 Klienti většinou přijdou se svou představou řešení, ve které se takzvaně zapouzdřili, a architekt je nestrannou osobou, která jim pomůže dát jejich představám nové směry, a někdy pro ně i nečekané, podoby. 
Navíc architekt během své praxe viděl spoustu chybných řešení a dokáže před nimi varovat, nebo již provedené chyby včas eliminovat.

 

 Změnil se podle vás vztah Čechů k bydlení?

 Určitě ano, více se cestuje, je k dostání spousta literatury s tématikou bydlení, ale na druhé straně si spousta lidí myslí, že možnosti jsou neomezené.

 

 Často například narážím na fenomén „úžasných interiérových schodů bez zábradlí“ z různých časopisů, které klient chce. Já marně vysvětluji, že je to závažné porušení stavebního zákona a nikdo je nezkolauduje.

 

 Co nejčastěji s vámi lidé chtějí řešit? Co je nejvíc trápí?

 Spektrum požadavků je široké, od celkového řešení stavby po poradenství s výběrem barev a jejich působení v prostoru.

 

 Požadují po vás klienti něco, co viděli u známých, nebo v televizi, v časopise…?

 Ano, a kromě již výše zmíněných schodů vítám jakýkoliv dialog s klientem, který je vždy ku prospěchu konečného návrhu. Mnozí lidé ale mají velmi špatnou prostorovou představivost a ne vše, co vidí, se dá skloubit a vměstnat do daného prostoru.

 

 Raději než sezení nad 3D vizualizacemi tak řeším věci přímo na místě, třeba pomocí cihel, latí nebo kreslením křídou na podlaze.

 

 Existují jednoduché zásady, kterými se při zařizování bytu či domu řídit?

 Hlavně používat zdravý rozum, být otevřený k jiným názorům, ale nevěřit hned všem, kteří nabízejí snadná, levná a rychlá řešení.

 

 Co dělat, aby náš domov nevypadal „přeplácaně“?

 Každý má jiné představy o interiéru - od minimalistických řešení po téměř sbírková aranžmá. Obecně bych doporučil nespěchat s konečným řešením a nechtít mít vše ihned dokonalé. Člověk si musí na prostor nejprve zvyknout, osahat si ho, a teprve potom ho může kvalitně pro sebe dotvořit.

 

 Na čem se nevyplácí šetřit?

 Nikdy na dořešení všech detailů před stavbou. Lépe třeba pětkrát překreslit projekt než jednou bourat zdi.

 

 Nešetřit na materiálech, které mi mají sloužit po dobu životnosti domu. Změnu výmalby mohu provést každou chvíli, ale s vybouráním vany nebo podlah je to horší.

 

 Dříve bývaly synonymem vytouženého bydlení panelákové byty, co dnes? V čem a kde z vašich zkušeností lidé touží bydlet?

 Hodně jich chce vlastní dům, ale ty napřed posílám, ať navštíví nějaké známé v satelitu s pozemky o velikosti 500 m2. A ať se tam zeptají, jak se jim tráví volný čas před sousedovými okny. Kdy si tam naposled opekli buřta, kde parkují návštěvy, nebo kam si chodí hrát jejich děti.

 

 Každý by si měl uvědomit, že dům se zahradou potřebuje údržbu. A rodinný dům, aby plnil svou funkci, potřebuje podle mého názoru minimálně 800 m2 nebo nestandardní developerské řešení, jako jsou třeba atriové domy.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net