O tom, že lze rekonstrukcí domu ušetřit až 90 % nákladů na vytápění je téma přílohy JL na téma Zateplení. Blíže rozhovor s Janem Picpauerem z Centra pasivního domu.
Co je to vlastně pasivní dům?
Jde o velmi jednoduchý princip. Dům nevyužívá technicky náročné nebo nákladné zařízení a na uživatele neklade vyšší požadavky na obsluhu.
Tepelná ztráta pasivního domu je ale díky zateplení a řízenému větrání se zpětným ziskem tepla tak nízká, že nepotřebujete běžný systém vytápění. Další tepelné zisky od slunce, lidí a elektrických spotřebičů pohodlně vytopí celý dům po většinu roku.
Hodí se rekonstrukce na pasivní dům i pro sídliště a paneláky?
Paneláky u nás zaujímají význačné postavení. Vzhledem k jejich obálce je dokážeme poměrně snadno dostat do pasivního standardu, a ani to nemusí stát žádný velký peníz. Okolo pasivních domů se točí spousta dogmat. Rád bych zmínil, že není vůbec potřeba žádných složitých, drahých technologií. Pasivní dům lze pořídit za cenu srovnatelnou s běžnou zástavbou, pokud to uděláme chytře. Důležité je vědět, jak na to.
Jakým způsobem tedy mají stavebníci dosáhnout pasivního standardu?
Je potřeba dělat silnější tepelně izolační obálky, než kterými se dnes běžně zateplují domy. Řešit tepelné mosty – tedy neosazovat při rekonstrukci okna na to stejné místo původních netěsných oken, řešit balkony… Pokud se například zbavíme balkonu, respektive pokud se zbavíme těch prostupujících desek balkonu a nahradíme je typy bez tepelné vazby na obálku domu, nebo je zakryjeme a necháme zasklít, je to to pravé.
Uvádí se, že v Česku je zrekonstruováno asi 50 % panelákových bytů. To je krok v úsporách, nemyslíte?
Bohužel, stávající rekonstrukce panelových domů probíhají tak, že se zateplí obvodové stěny a vymění se okna a to je vše. To jsou ale věci, které jsou samy o sobě nekoncepční a nejsou dotažené do konce. Díky tomu v takových rekonstruovaných domech nastává problém s vnitřním prostředím – nevětrá se, narůstá vlhkost, vzrůstá koncentrace CO2, plesniví stěny.
Co tedy radíte těm, kteří stojí před otázkou, zda zateplit, či ne?
Zateplení ano, ale komplexní. Běžným způsobem se dá ušetřit 20 – 25 % energetické náročnosti budovy, pokud ale budete postupovat komplexním způsobem, lze ušetřit až 90 % při dosažení vyšší kvality vnitřního prostředí.
To jsou reálná čísla, nejsou to žádné vymyšlenosti. Šetřit na nesprávném místě a dělat jenom poloviční řešení je nesmyslné.
Většina lidí ale neví, jakých úspor mohou dosáhnout, jaké úpravy mají po stavebnících požadovat…
V neinformovanosti je opravdu problém. Proto je lepší, než budete jakýkoli dům rekonstruovat, obrátit se na odborníky. Naše Centrum pasivního domu poskytuje nezávislé poradenství.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!