Ve stavebnictví se používá od nepaměti, ale v současnosti zažívá boom. Řeč je o konopí.
„Omamné THC, způsobující charakteristický smích kuřáků marihuany, se v konopných stavbách opravdu nenachází. Takže žádnou legraci nečekejte,“ vyvádí nás z omylu hned v úvodu povídání o využití konopí ve stavebnictví Michal Ruman ze sdružení Konopa. Psychotropní látky totiž obsahuje list a květ konopí, ale stavební materiály se vyrábějí ze stonku. „Naštěstí ale má konopné stavitelství jiné přednosti,“ rozpovídá se předseda spolku, který usiluje o obnovu pěstování konopí.
„Vlákna konopí a konopné pazdeří se ve stavebnictví používají odnepaměti, a v současnosti zažívají boom konopné izolace. Ty se vyrábějí v podobě rohoží, které se, podobně jako minerální vlna, aplikují do stěn a krovů. Oproti klasickým materiálům mají hned několik výhod,“ vyjmenovává Ruman, který s pomocí konopí rekonstruoval vlastní bydlení: „Neuvolňují se z nich zdraví škodlivé látky a výborně pracují s vlhkostí. Konopná izolace propouští vodu ven, ale nikoli dovnitř. A pokud se objeví například díra ve střeše, konopná vlákna vlhkost rozvedou a zachovají si izolační schopnosti.“
Minerální vrstvy v těchto případech přestávají izolovat a materiál velice špatně schne. Ale konopná vlákna, nasáklá vodou, fungují dál, byť méně, a v tom předčí klasické materiály. Po vyschnutí opět izolují naplno. Navíc konopné rohože dokážou akumulovat teplo.
Stavitelé oceňují tepelnou kapacitu a akumulační schopnosti zejména u dalšího materiálu: konopného betonu.
Více v tištěných JL s datem 20. 9.