Reklama
Dnes je neděle 29.09.2024     svátek má Michal

Maminku jsem snědl a tátu také sním: Děti v Česku se mění v otesánky


13.7.2012 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Klára Novická

 

 České děti bojují s obezitou. Mají nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky. Pomoci podle lékařů může prevence.

 

 České děti kynou – místo sportu volí raději televizi nebo počítač. Podle nejnovější zprávy statistiků je u nás čtyřikrát víc obézních dětí a pětkrát víc obézních dospívajících než před 15 lety.

 

 Podle Ivany Rejthárkové z jihlavské nutriční poradny dětská obezita souvisí s nezdravým životním stylem: „Její příčinou jsou kromě nedostatečného pohybu nepravidelná strava, nevyvážené porce a konzumování energeticky bohatých potravin s minimální nutriční hodnotou,“ vypočítává výživová poradkyně.

 

 Zdůrazňuje, že nejlevnější a nejúčinnější metodou je prevence, která spočívá v dodržování několika pravidel: stravujte se pravidelně 5x denně. Snídaně je velmi důležitá, jezte v klidu u stolu - ne u televize nebo počítače. Ke každému jídlu přidávejte ovoce nebo zeleninu, sladkosti konzumujte pouze jednou týdně. Pijte neslazené nápoje, pohybujte se alespoň 3x týdně 40 minut, zařazujte každý den chůzi, dopřejte si 7–8 hodin spánku denně.

 

 Také podle primáře dětského oddělení jihlavské nemocnice Milana Svojsíka je obezita dětí a dospívajícíh celosvětovým problémem. „Počet obézních pacientů stále roste. Největší chyba spočívá v moderním životním stylu celé generace, kdy na rozdíl od minulosti školáci mají změněn celý životní styl, hlavně co se týče přejídání a malé pohybové aktivity,“ míní lékař.

 

 Jaký rodič, takové dítě

 

 Podle slov primáře Svojsíka je nejhorší, že tukové buňky, které se jednou v lidském těle založí, žijí s člověkem celý jeho život. Zemřou, až zemře jejich „majitel“. „Proto je obezita tak závažná již v dětském věku, protože se pak pozdější potíže s člověkem táhnou celý život - vysoký krevní tlak, cukrovka, namáhání kloubů dolních končetin,“ vypočítává Svojsík.

 

 Dodává, že zvyklosti ve stravování celých rodin jsou často patrné již při první návštěvě odborných endokrinologických ambulancí, kdy vzezření tělesné skladby dítěte je prakticky na první pohled kopií obézních rodičů. V čem je podle primáře dětského oddělení chyba? „Děti často chodí do našich ambulancí pozdě,“ reaguje na otázku.

 

 Jednoduchým ukazatelem pro stanovení diagnózy obezity je běžné preventivní vyšetření praktickým lékařem. „Zásadně se musí měřit a porovnávat u dětí váha k výšce a výška dítěte k věku,“ upřesňuje primář Svojsík s tím, že obezitě se dá předejít. Jak? Právě již zmiňovanou prevencí. Podle lékařů je třeba se již v novorozeneckém a kojeneckém věku řídit zásadami racionální výživy dětí.

 

 „Prakticky 99,9 procenta obézních dětí má jako základní příčinu špatný vliv výživy v prvních letech života, malou fyzickou aktivitu, rodinný způsob života, chaos ve stravování, kdy zvyklosti ve stravování v rodině a vůbec celý její životní styl převažuje nad genetickou dispozicí,“ doplňuje primář. Podle něj dítěti musí jít v jídle příkladem rodiče a prarodiče.

 

 Opak - anorexie

 

 Ruku v ruce jdou s obezitou její protipóly – anorexie a bulimie. S faktem, že přibývá dětí s poruchami příjmu potravy, souhlasí také jihlavská psycholožka Terezie Štokrová. „Tato problematika zasahuje častěji i předškolní děti, více dívky. Současně v dospívání postihuje i chlapce, více než například před 10 lety,“ říká.

 

 Signálem, že už sami svému potomkovi nedokážeme pomoci, je podle Terezie Štokrové to, že dítě i přes dohody stále hubne. Pak může pomoci psycholog, psychiatr či nějaké specializované zařízení zaměřené na poruchy příjmu potravy. „V některých případech je však nutná změna stravování i rodiče, především matky. Zvláště tehdy, když sama nejí, případně neustále drží diety s následnými „relapsy“ přejídání se,“ dodává psycholožka.

 

 Otázka vzniku poruch příjmu potravy anebo přejídání je podle odborníků velmi individuální. „Někdo se narodil s mnoha riziky, rodiče pak dítě nutí jíst, aby přežilo, dohnalo svůj handicap. Někdy sami rodiče bojují s příjmem potravy, čímž dítě vedou stejnou cestou výrazného omezování,“ dodává T. Štokrová s tím, že je vhodný kompromis a zlatá střední cesta.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net