Ruku na srdce. Kdo z nás chodí rád k zubaři. Proč se tolik lidí bojí zubařů? Jsou to snad pozůstatky z dřívějších časů a o bolestech našich předků?
Podle statistických průzkumů chodí čtvrtina Čechů k zubaři, jen když má nějaké potíže. Důvod strachu pramení zřejmě z dob, kdy se k zubním lékařům chodilo „trpět“. Kromě injekce k extrakci vše ostatní museli zkrátka vydržet.
Strach pramení i z různých „babských“ povídaček typu mně to bolelo, tebe bude taky a podobně. Jde také o strach z neznámého, neočekávaného, strach z možné bolesti. Každá návštěva lékaře obecně je stres, jde přece jen o naše zdraví, naše tělo, naše orgány.
“V dnešní době není důvod se zubaře bát. Veškeré zákroky je možno udělat v anestezii, pacienta nic nebolí, a návštěva zubaře se tak stává spíše záležitostí společenskou,“ říká zubní lékařka Taťána Vrbková z jihlavského stomatologického centra.
Na preventivní prohlídky bychom měli chodit dvakrát ročně. Zubní lékař však vídá svého pacienta většinou častěji, protože mezi prohlídkami může přijít na sanační návštěvu, tedy ke zhotovení výplně, korunky, můstku a podobně.
Nejvíc nás trápí kazy
A jak jsou na tom se zubní prevencí lidé na Vysočině, přesněji v Jihlavě? „Toto nedokážu posoudit plošně, ale pokud vím, všichni zubní lékaři se snaží poučit své pacienty, aby chodili pravidelně každého půl roku na kontrolu. Není to ovšem příkaz, záleží na každém jedinci, jak se ke svému zubnímu zdraví zachová,“ uvádí T. Vrbková.
Ze svých zkušeností uvádí, že mezi nejčastější obtíže českých pacientů patří zubní kaz a parodontitis. Ale také i staré, nesprávně zhotovené výplně kořenových kanálků, staré a nevhodné protetické práce, chybějící zuby a s tím spojené obtíže při mluvení, kousání a zborcení mezičelistních vztahů.
„Spektrum stomatologických obtíží je široké,“ upozorňuje T. Vrbková. Co nás pacienty u zubaře vlastně čeká? V dnešní době v moderně zařízené ordinaci s náročným technologickým a materiálovým vybavením může pacienty čekat příjemný zákrok s téměř dokonalým výsledkem takřka na počkání.
Vezmeme-li první návštěvu pacienta v ordinaci, kromě seznámení se s ošetřovacím týmem by měl podstoupit prohlídku chrupu spolu s provedeným rentgenem, který patří k základním vyšetřením ve stomatologii. Poté ošetřující navrhne terapii a seznámí s plánem práce pacienta. Pacient obdrží finanční rozpočet, informační brožury a termín další návštěvy.
Naprostá většina ordinací má pro své klienty moderní, pohodlná stomatologická křesla vybavená kvalitními vrtačkami. Součástí většiny ordinací je i tzv. intraorální zubní rentgen.
„Další vybavení záleží na jednotlivých ordinacích, z čehož mohu jmenovat například panoramatický rentgen, implantologický set, ultrazvukové preparační nástroje, elektrokauter, bělicí lampu, míchačku otiskovacích hmot, ozón, přístroj Cerec frézující keramické protetické práce a další a další „drobnosti“ za statisíce až miliony. V dnešních technologických a materiálových možnostech není téměř nic nemožné,“ vyjmenovává zubní lékařka Vrbková.
Výborná hygiena
se vyplatí
Prohlídka zubů by měla být spojena s rentgenologickým vyšetřením, protože, jak se říká: co není vidět, nelze posoudit. Mnohdy je stav v ústech mnohem lepší, než vypadá rentgenologický nález v čelisti, a naopak. Zub může vypadat hrozivě, ale na snímku je v dobré kosti kvalitní kořen zubu použitelný pro protetickou nástavbu.
Posuzuje se vzájemný čelistní vztah, stav měkkých tkání, jazyka. „Velký důraz klademe na stav dentální hygieny, posuzujeme množství přítomného plaku, zubního kamene a přítomnost krvácení dásní,“ upřesňuje T. Vrbkokvá s tím, že má-li ošetřující k dispozici tzv. intraorální kameru, všechny patologie je možno vyfotografovat a prodiskutovat s pacientem.
Doba trvání ošetření je různá. Když má pacient zdravý chrup s výbornou hygienou, lékař zuby přeleští a zopakuje mezizubní čištění, pak stačí 10-15 minut. „Pokud odstraňujeme nánosy zubního kamene, potýkáme se s parodontitidou, kazy a dalšími patologiemi a zhotovujeme větší plán práce, nestačí ani půlhodina,“ doplňuje jihlavská stomatoložka Táťána Vrbková.
(Zajímá vás nějaké téma vztahující se k ošetření zubů? Zeptáme se za vás.
Pošlete nám svůj dotaz na e-mail: brabencova@jihlavske-listy.cz)