Mezi otužilce se Zdeňka Mejzlíková z Třebíče zařadila díky manželovi a už u této záliby zůstala.
Teplota vzduchu hluboko pod bodem mrazu, teplota vody slabě nad nulou, něco takového nedokáže odradit od koupání Zdeňku Mejzlíkovou z Třebíče. Jak vše začalo?
„V roce 2006 jsme se vraceli s manželem Petrem ze zahraničí ze závodů. (Petr Mejzlík je reprezentant v kvadriatlonu a triatlonu nyní v kategorii nad 50 let - pozn. red.). Přiletěli jsme z Kanady v závěru závodní sezony a byli jsme strašně nadšeni,“ vzpomíná paní Zdeňka.
V letadle se manželé domlouvali, že do zimy je ještě daleko a chce to nějakou činnost. Začali se proto v podzimních měsících spolu chodit koupat na blízkou nádrž Markovku.
Oba se pak hecovali, kdo ve vodě vydrží déle. Takové plavání provozovali po tři roky do prvního sněhu.
„Pak jsme potkali Zdeňka Mikoláše, kterého znám 34 let, a dali jsme se do řeči a on ihned povídal, že jsme ti správní lidé pro otužování,“ usmívá se paní Zdeňka.
____________________
Zkusili ledovou vodu
Mikoláš měl na koupališti u Mikulovic asi osm kilometrů od Třebíče vysekanou díru v ledu, aby se mohl koupat i v mrazech. „Tak jsme to s manželem zkusili a musím přiznat, že mně to působilo menší potíže,“ pokračuje paní Zdeňka.
Další zimu se vrátil Zdeněk Mikoláš z Prahy, kde pracoval, a všichni tři se začali v zimě scházet na Markovce. Mikoláš pak zorganizoval v roce 2010 prosincové plavání v Třebíči v řece Jihlavě.
Tehdy se musel prosekávat na vodě led a oba manželé pochopitelně nemohli chybět. „Petr s tím pak přestal, protože přece jen jeho největším cílem je téměř celoroční účast na závodech po celém světě,“ poznamenává paní Zdeňka.
Ona ovšem Markovku na-vštěvovala dál. Pokud byly příliš velké mrazy, otužilkyně se koupala společně s kolegy ve výpusti pod hrází.
______________
Přišlo jich pár
Mikoláš hodlal sdružit veškeré třebíčské otužilce a po výzvě v médiích se jejich první setkání uskutečnilo ještě před prvním plaváním v řece Jihlavě v dubnu roku 2010.
„Přišel Honza Bártíků, my, Zdeněk a jeho kluci,“ vzpomíná paní Zdeňka. Do otužování se pustil i jeden z jejich synů, ale nevydržel. I když koupání na nějaký čas přerušily zdravotní problémy, paní Zdeňka se k zálibě zase vrátila.
Třebíčští otužilci již našli na Markovce zázemí a letos tam pravidelně dvakrát týdně plave šest lidí. „Tři inženýři, dva senioři a já,“ naznačuje paní Zdeňka. „Ale přijít může každý další zájemce,“ upozorňuje.
Mrazy posledních dnů odrazují málem od vycházení z tepla bytů, co na to otužilci? „I my reagujeme na teplotu vzduchu a vody. Teď jsme ve vodě o teplotě slabě nad nulou do pěti minut,“ připouští paní Zdeňka.
Ptáme se, zda před první koupelí měla žena nějaké zkušenosti? „Neměla. A myslím si, že žádné nachlazení z takového koupání nehrozí,“ přemítá.
_____________
Má teplé ruce
Zjistila, že ani po výstupu z nejchladnější vody se netřese a po chvíli má teplejší ruce než manžel, stojící na břehu. Vzápětí zdůrazňuje, že otužilci pořádají i výkonnostní soutěže, ale to ji rozhodně neláká.
„Pracuji v nemocnici jako sestra a tato práce mě baví, i když vyžaduje spoustu času. I to je důvod, že někdy nemohu přijít ani na trénink,“ přiznává.
Ihned dodává, že bez plavání ve studené vodě si ale už život nedokáže představit. Následníky nabádá, aby začali na podzim a postupně pobyt ve studené vodě zkracovali.
„Otužování může vyzkoušet každý, kdo má odvahu. Scházíme se na břehu Markovovky v sobotu v deset a ve středu v 16 hodin,“ láká.
„Při pobytu ve vodě i následně na břehu prožívám úžasné pocity. Nevím, jestli se to dá vůbec vysvětlit, to křehnutí těla a následné rozehřátí,“ vypráví paní Zdeňka.
Poukazuje, že rozhodně není nějaká exhibicionistka, která by i v zimě chodila v letním oblečení a například jí vadí sprchování studenou vodou.
__________________
Alkohol nepomůže
Jsme národ, kdy si valná část ráda dává před nějakým výkonem něco na povzbuzení. Pomůže otužilci třeba panák slivovice? „To v žádném případě,“ hrozí se paní Zdeňka.
S manželem se shodují, že alkohol snižuje zábrany a lidé pak snadno přecení síly. „To ale není jen u plavání ve studené vodě, ale v mnoha dalších lidských činnostech,“ poznamenává paní Zdeňka.
A co mladá generace, má o něco takového zájem? „Nikoho takového neznám. A kdyby to někdo chtěl zkusit, už by dávno za námi přišel,“ nastiňuje paní Zdeňka. K popularitě, podle ní, velice přispělo plavání otužilců v řece Jihlavě, ale nikoho to neinspirovalo. Dostáváme se k sauně, kde se vlastně také tělo ohřívá a zase zchlazuje. Petr spíš preferuje pobyt v páře, paní Zdeňce koupání na Markovce stačí. Oba se shodují, že u nás se sauny zbytečně přetápějí.
Kdy tedy můžeme Zdeňku Mejzlíkovou v ledové vodě vidět? Třebíčští otužilci pořádají již zítra, v sobotu 11. února od deseti hodin, pro veřejnost další akci, kdy budou k dispozici lékařům, kteří jim změří teplotu či tlak před vstupem do vody a po výstupu. Tam Zdeňka Mejzlíková rozhodně nemůže chybět.