Krásné zářivě bílé úsměvy jsou všude kolem nás, usmívají se na nás ze stránek časopisů, zubí se na televizních obrazovkách nebo billboardech.
Možná že nepatříte právě k těm, kteří touží po kýčovitě bílém hollywoodském úsměvu, ale každý z nás musí uznat, že jedna z věcí, která nás na člověku upoutá, je úsměv odhalující pěkné bílé zuby.
Jak se tedy propracovat ke skutečně krásným přirozeně vyhlížejícím bílým zubům, a přitom nepodlehnout někdy až extrémnímu diktátu módních trendů a zároveň zvolit ten nejvhodnější prostředek bez toho, abychom způsobili více škody než užitku?
Bílé zuby z ordinace
Nejideálnější je podstoupit bělení zubů v zubní ordinaci pod dohledem lékaře. Ordinační bělení zubů je založeno na působení peroxidu vodíku na barevné pigmenty ukryté v korunkách zubů (dentinu a sklovině) o vysoké koncentraci. „Koncentrace je důležitá, vytváří výsledný bílý efekt po bělení.
Čím je vyšší, tím je bělení složitější, musí se chránit sliznice, dásně, ale efekt bílých zubů je výraznější. Patří právě proto do ruky odborného personálu v ordinaci,“ vysvětluje jihlavská dentální hygienistka Blanka Emmerová. Výsledkem je chrup bělejší o čtyři až šest odstínů během jedné cca dvouhodinové návštěvy dentální hygienistky.
Bělení zubů není třeba se dle odborníků bát. Po bělení sice může pacienty obtěžovat citlivost zubů, která trvá zhruba jeden den, ale je zcela individuální. „Každý člověk reaguje jinak, bolest nebývá intenzivní, poměrně rychle odeznívá. Je spíše nepříjemná, klienti jsou poučeni a vybaveni prostředky orální hygieny, aby těmto stavům mohli předcházet nebo je tlumit,“ uvádí B. Emmerová.
Bělit je možné pouze naprosto zdravé nebo dokonale ošetřené zuby, nesmí mít obnažené krčky, popraskanou sklovinu či jiné defekty. Zdravé, tedy bez projevů zánětu, krvácivosti a jiných neduhů, musí být také dásně a veškeré měkké tkáně kolem zubů.
Dětem a těhotným ne
Proto u lidí s parodontózou, vysokou kazivostí, s četnými plombami a korunkami nebo můstky je chemické bělení naprosto nevhodné. „Před bělením provádíme vstupní vyšetření, včetně rentgenologického, vyhodnotíme stav chrupu, dásní, poučíme klienta, provedeme důkladnou dentální hygienu a určíme metodu bělení. Pokud chrup vhodný není, nikdy bělení nedoporučíme,“ doplňuje postup dentální hygientiska. Obecně platí, že zuby se nebělí těhotným ženám a dětem do 16 let.
Bělení se běžně pohybuje v cenové relaci kolem šesti tisíc korun, jedná se o nákladnou záležitost z hlediska kvality materiálů a vybavení. „V naší ordinaci je efekt ještě násoben použitím speciální bělicí lampy Beyond Polus, která bělení urychluje a činí jej komfortnějším,“ referuje jihlavská dentální hygienistka Blanka Emmerová.
Ceny jsou ovšem pouze orientační, v připadě, že se rozhodnete podstoupit bělení zubů, je vhodné se předem informovat na vámi zvoleném pracovišti.
__________________
Jak na bílý úsměv?
- mechanicky (zubní bělicí pasty využívající princip obrušování usazenin z povrchu zubu, zubům vrátí původní, geneticky naprogramovanou barvu)
- chemicky (bělicí gely pod dohledem lékaře, které působí v hlubších částech zubů)
- aplikací keramických faset (překrytí vnější plochy zubu vrstvou speciálního materiálu - vhodné v případě narušené skloviny, potřeby zmenšení mezery mezi zuby apod.)
- porcelánovými korunkami (na obroušené vlastní zuby se nasadí zubní korunky vhodně zvoleného odstínu).
Ze všech možností, jak na bílý úsměv je bělení prakticky nejšetrnější. Abrasivní pasty obrušují zuby a tím zvyšují trvalou citlivost, fasety a korunky jsou již nevratným narušením, obroušením zubů a i před nimi je dobré původní zub vybělit.