Blesk nejčastěji uhodí do satelitů, antén či telefonních ústředen. Víte, jak se proti němu chránit?
Hromosvod, jinak také bleskosvod, by měl být na každém domě. Jeho úkolem je odvést výboj blesku do země, aniž by jakkoli poškodil dům, elektroinstalaci nebo elektrické spotřebiče.
Například Česká pojišťovna registruje v posledních letech zhruba dva tisíce pojistných událostí ročně spojených s úderem blesku. Nejvíce jich je v letních měsících, tj. v červnu, červenci a srpnu, kdy se pohybují v řádech stovek.
Hromosvod chrání životy a zdraví lidí, zvířat i náš majetek před destrukcí. Mnohdy totální. K těmto škodám může dojít buď přímým zásahem blesku, ale také nepřímým. Správně instalovaný hromosvod ochrání před oběma typy zásahu.
Co je důležité? Měl by být z nekorodujícího materiálu.
Skládá se ze tří částí. První částí je jímací zařízení složené z tyče, mříže a vodiče, který zachycuje blesk. Druhou částí jsou svody, vytvářející spojení mezi jímacím zařízením a uzemněním. Koncovou částí je uzemnění, které se postará o svod blesku do země.
Aby celá soustava byla funkční, je třeba provést revizní kontrolu a důkladně vše proměřit a odzkoušet.
Revizní kontroly je nutné opakovat každých pět let a pokaždé, když dojde k manipulaci s hromosvodem nebo k bleskovému výboji.
„Při zásahu domu bleskem dochází k dramatické situaci. Jednoduše řečeno: při úderu blesku se v celém domě a v jeho okolí zvýší na kratičký čas napětí na všech vodivých předmětech, jde nejen o kovové části, ale třeba i o vlhké zdi, na velmi vysokou hodnotu,“ vysvětluje mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová s dodatkem: „Není-li tato hladina vyrovnána propojením všech vodivých předmětů v objektu do jednoho uzemněného obvodu, poničí se některé součástky v zasažených elektrických zařízeních...“
Nejčastější přímé údery blesku jsou dle údajů České pojišťovny do satelitů, antén, elektroinstalace, zabezpečovacích zařízení domu či telefonních ústředen. „Mezi nejčastěji postižené předměty nikoliv přímým úderem blesku, ale následným přepětím pak patří domácí elektronika, elektrospotřebiče a komunikační technika (stolní počítače, notebooky atp.),“ sdělil mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.
Takže jak postupovat? Nechat si na domě nainstalovat hromosvod. A dokonce je i na výběr. Lze zvolit hromosvod viditelný či skrytý. Viditelný lze budovat během stavby i na již hotové budově. Vždy bude na objektu vidět. Skrytý je budován zároveň se stavbou. Je možné ho provést tak, že není nikde vidět a může splňovat i nejnáročnější požadavky architektů.
Blesky dokážou mnoho
O tom, že bouřka dokáže své, ví od léta minulého roku lidé z Dolní Libochové na Žďársku. Tam hasiči kvůli bleskům hasili stodolu. Naštěstí nikdo nebyl zraněn, ale škoda se vyšplhala ke 300 tisícům korun. Blesk ve stejnou dobu zapříčinil i požár dřevěné boudy na nářadí v obci Skřinářov.
_________
Z historie
Hromosvod vynalezl v polovině 18. století v Evropě Prokop Diviš a poté v Americe Benjamin Franklin. První hromosvod v Česku umístěný na stavbě byl instalován na zámku v Měšicích roku 1775.