Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Kožní lékařka: Sluníčko by děti nikdy nemělo spálit


20.7.2011 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Klára Novická

 

 Neuhlídali jste hodiny, na sluníčku strávili více času a výsledkem je spálená pokožka? Co s tím, radí kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová.


 Pokud se spálíme na sluníčku, jak z toho co nejrychleji ven?

 

 Záleží na stupni spálení. Po pobytu na slunci může dojít ke spálenině až ke spálení 2. stupně, kdy se na kůži vytvářejí i drobné puchýřky. Vždy je nejdříve nutné se vyvarovat dalšího pobytu na slunci, postižený by měl zůstat v chladnějším prostředí. Je nutno podávat dostatek tekutin.

 

 Postižené plochy je nutno několikrát denně ošetřovat vhodným prostředkem ve formě krému či pěny, nejlépe s obsahem panthenolu, vitaminu E či jiných hojivých látek.



 Jaké přípravky použít k „nápravě“, po čem můžeme sáhnout doma, když mají právě v lékárně zavřeno?

 

 Pro tyto případy je dobré mít doma v záloze vždy nějaký vhodný prostředek po opalování či přímo na spáleniny. Pokud tomu tak není, lze použít provizorně i jogurt či tvaroh, které klidní zánět, výjimečně i např. kostek ledu dostatečně zabalených v ručníku.

 

 Jak postupovat při spáleninách od slunce u malých dětí?

 

 Tak především u malých dětí by ke spálení nemělo nikdy dojít. Jejich kůže je obzvlášť citlivá.

 

 Celková reakce včetně přehřátí nastává dříve než u dospělých. Děti do jednoho roku by na přímém slunci neměly pobývat vůbec.
Dětská kůže by měla být chráněna před sluncem oblečením, pokrývkami hlavy, speciálními krémy s ochranným faktorem. Pokud přesto ke spálení dojde, ošetření se neliší od ošetření u dospělých, je ale nutno pečlivě hodnotit příznaky přehřátí a při pochybnostech raději vyhledat lékaře.



 S opalováním jsme to přepískli - kdy je třeba vyhledat lékaře?

 

 Lékaře je vhodné vyhledat při každém závažnějším postižení - spálení na velkém procentu povrchu těla s celkovými příznaky, spálení 2. stupně s puchýři a při větším postižení u dětí.



 Je nějaký rozdíl v krému na opalování pro děti a dospělé?

 

 Krémy s ochranným faktorem obsahují ochranné filtry, které dělíme na fyzikální - minerální, které sluneční paprsky odrážejí, a na chemické, které paprsky pohlcují.

 

 První typ je vhodný pro malé děti. Někdy může způsobit lehké bělavé zbarvení kůže, které ale není na závadu. Dospělí preferují prostředky s fyzikálními filtry, které kůži nezabarvují. Osoby alergické, zejména trpící „sluneční alergií“, by i v dospělém věku měly užívat krémy s minerálním ochranným faktorem.

 

 Jaký ochranný faktor použít v našich podmínkách?

 

 Záleží na fototypu kůže. Ten se určuje reakcí kůže na pobyt na slunci. V našich podmínkách jsou nejčastější fototypy II a III, fototypy I a IV jsou zastoupeny méně často. Osoby s nižším fototypem by měly užívat ochranné prostředky s vyšším faktorem. Záleží také na roční době.

 

 Obecně lze ale shrnout, že v našich podmínkách by měl stačit krém s ochranným faktorem 15-30, u moře 30-50.

 

 Důležité je ale včasné natření krému 15-30 minut před pobytem na slunci a nanesení dostatečného množství.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net