Reklama
Dnes je neděle 29.09.2024     svátek má Michal

Nechodit na preventivní prohlídky se může vymstít


 

 Chodí dnes ženy pravidelně na gynekologické prohlídky? Jaký je nejhorší faktor ovlivňující vznik nádorového onemocnění děložního čípku? Odpovědi, které by měla znát každá žena, která se zajímá o své zdraví, připravil pro JL jihlavský gynekolog MUDr. Pavel Šuster.

 

 Jak často by měly ženy chodit na preventivní gynekologické prohlídky? Dbá se dnes na prevenci?

 

 Gynekologické prohlídky by měly probíhat jednou ročně. Asi 60 % žen na prohlídky pravidelně chodí. Pak je tu skupina, která chodí občas, a asi stejně velká skupina, která nechodí vůbec. Tyto ženy pak mohou být překvapeny „náhlým“ vznikem vážného onemocnění, kterému by se možná dalo preventivní prohlídkou a následnou jednoduchou léčbou dobře předejít.

 Pro dívky: jak vypadá první návštěva u gynekologa? V kolika letech by měla proběhnout?

 

 První návštěva u gynekologa nemusí být nutně spojená s gynekologickým vyšetřením. Často jsou mladé dívky tak zodpovědné, že si před prvním pohlavním stykem nechávají napsat hormonální antikoncepci. To se potom soustředíme na odběr anamnézy, popřípadě jiné vyšetření.
V zásadě se nedá říci, kdy by mělo přesně proběhnout první vyšetření u gynekologa, sám ženám doporučuji dobu cca do jednoho roku po prvním pohlavním styku.

 Rakovina děložního čípku - jaké jsou její rizikové faktory a její možné příznaky? Je dostatečná prevence proti tomuto onemocnění, když docházím ke svému gynekologovi na prohlídku jednou ročně?

 

 Rizikových faktorů je více, většinou zvyšují riziko jen velmi mírně, nejhorší a nejlépe ovlivnitelný rizikový faktor je kouření. Příznaky jsou podobné s jinými a častějšími gynekologickými  onemocněními. Je to krvácení mimo cyklus. A k druhé části otázky - až na výjimky by to mělo být zcela dostačující.

 Je očkování proti nádorovému onemocnění děložního čípku vhodné i pro dívky, které jsou již sexuálně aktivní?

 

 Ano, očkování je vhodné, ale existují i jiná velmi vhodná očkování, jako například proti žloutence typu B nebo klíšťové encefalitidě.

 Kdy je v dnešní době podle vás nejvhodnější věk na početí dítěte?

 

 Dlouhodobě  se uvádí  věk  20-30 roků.

 Jak dlouho by se měly páry o početí snažit, než by měly vyhledat lékaře?

 

 Udává se doba 1-2 roky, samozřejmě by žena měla mít pravidelný cyklus a pár by měl mít pohlavní styk alespoň 2x za týden.  

 Je užívání antikoncepce bez přestávky mezi jednotlivými platíčky škodlivé?

 

 Není škodlivé, dokonce existují ženy, pro které je velmi přínosné. Na druhé straně jsou ženy, kterým z různých důvodů toto schéma užívání nevyhovuje.

 Znamená každá bulka nahmataná v prsu automaticky nádor?

 

 Samozřejmě neznamená, například u žen mladších 30 let je pravděpodobnost zhoubného nádoru prsu velmi nízká. Starší ženy naopak  často trpí nezhoubnými onemocněními prsu, která se také mohou projevovat rezistencí v prsu, je však nutné každý nově vzniklý útvar v prsu vyšetřit a riziko zhoubného nádoru vyloučit.
 

 Jaké jsou v dnešní době metody „první pomoci“ po nechráněném pohlavním styku?

 

 Existuje známá tabletka „po“, čím dříve užitá po nechráněném pohlavním styku, tím účinnější. Po 72 hodinách již ji nemá smysl užívat. V poslední době se objevil preparát, který je účinný i pět dnů po nechráněném pohlavním styku, cena je však výrazně vyšší.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře

Nejhorší, co můžou mladé dívky a jejich rádoby zodpovědné matky udělat, je naočkovat dceru proti rakovině děložního čípku. Tato svinská vakcína, která se tváří nevinně a prospěšně, už zničila zdraví i životy mnoha mladých děvčat. Existují o tom již mnohé odborné studie a statistiky. Bohužel, farmaceutický byznys z nás dál dělá hlupáky a z matek, které nepřesvědčí své nevinné dcery k naočkování, dělá nezodpovědné stvůry. A ono je to přitom úplně naopak. Jen fanatická matka, která se nechá zmást bulvárem by mohla svoji dceru k něčemu tak nebezpečnému, jako je očkování proti děležnímu čípku, přemlouvat. Ne každý lékař Vám bude lhát, ale mnoho je těch, kteří rádi shrábnou provizi za očkovací látku, kterou musíte uhradit a ještě tím dcerám ubližujete.
MUDr. Donátová | 2011-04-18 09:43:35 | Reagovat
Bohužel každá očkovací látka a zejména v útlém věku může vyvolat trvalé poškození zdraví.
pacient | 2011-04-18 10:34:38 | Reagovat
Dopručuji přečíst: http://www.rakovina-delozniho-cipku.estranky.cz/
Marie | 2011-04-18 11:13:08 | Reagovat

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net