Česká reprezentantka v páce Monika Slováková nemá ráda, když se o jejím sportu mluví jako o hospodské přetlačované.
Herce Sylvestera Stalloneho proslavil mimo jiné film Do útoku, kde hrál šampióna Spojených států amerických v páce (armwrestlingu). Také Jihlava má svého mistra, přesněji řečeno mistryni, v tomto sportovním odvětví. Monika Slováková je právě v plné přípravě na prosincový světový šampionát v Las Vegas.
Závody na inzerát
Slováková, rodačka z Moravského Slovácka, má ke sportu od mládí pozitivní vztah. Na škole začala s lehkou atletikou, později vyzkoušela sportovní střelbu. „Poté jsem začala cvičit s činkami a chodit do posilovny,“ vzpomíná.
K páce se dostala vlastně náhodou. První soutěž, na kterou se přihlásila, našla v novinách. „Ve třídě jsem byla nejsilnější z holek a často se porovnávala s chlapci. Když se objevil inzerát na první mistrovství republiky v roce 1996, hned jsem se přihlásila. V Praze na Brumlovce se nás sešlo dvanáct holek a já vyhrála letenku do Ameriky. Tak začala má sportovní éra.“
Od zmíněného roku 1996, kdy vybojovala čtvrté místo na mistrovství Evropy v Itálii a startovala na světovém šampionátu v USA, vedla Monika Slováková žebříček tuzemského mistrovství, které vyhrávala každý rok. Doma i ve světě si udělala velké jméno. Do povědomí zasvěcených “pákařů“ se nejhlouběji zaryla v roce 2004, kdy přivezla ze světového šampionátu v kanadské Ottawě dvě stříbrné medaile.
V současnosti se málokdy stane, že Slovákovou někdo porazí. Právem by tedy mohla být považována za českou špičku. Ovšem ona se tomu označení brání. „Neřekla bych, že jsem špička. Patřím mezi dvě tři nejlepší závodnice v republice,“ říká skromně.
Hospodský sport?
Nechcete-li Moniku Slovákovou rozhněvat, nemluvte před ní o páce jako o hospodském sportu. „Každý si myslí, že to tak je. Pár jedinců z řad mužů i žen se domnívalo, že když přijdou na soutěž, v pohodě vyhrají. Nakonec odešli s prohrou. Páka je rychlý, dynamický a technický sport. Hlavně technika je hodně důležitá. Musíte vpálit do rychlého startu,“ vysvětluje.
Nejen před soutěží je důležitá příprava. Ta bývá v případě jihlavské šampiónky hodně náročná. „Páka není sport, kde ukazujete svaly. Jde o vnitřní sílu a speciální trénink zaměřený na předloktí, zápěstí, paže, záda a ramena. Nejdůležitější součást přípravy je trénink se sparingpartnerem na stole.“
A právě tréninkovým společníkem Slovákové je nyní častěji muž než žena. „Je lepší se připravovat se silnějším soupeřem. Mně trénink se ženou nedá prakticky nic,“ vysvětluje závodnice Armwrestling clubu Vysočina (Velké Meziříčí), která poctivě ladí formu v posilovně. „Chodím dvakrát třikrát týdně. Dále si hlídám váhu. Životospráva je důležitá v každém sportu. Ale už se těším, až se po soutěži pořádně najím,“ usmívá se.
Město hazardu
Jak bylo řečeno v úvodu, Monika Slováková má před sebou vrchol letošního roku v podobě účasti na prosincovém mistrovství světa v Las Vegas (3. – 12. 12.). Na poznání města dýchajícího hazardem a nočním životem se česká reprezentantka těší. Ovšem reálně hrozila varianta, že za velkou louži neodletí.
Důvodem byly finance. Páka není v České republice příliš atraktivní sport, který by dokázal oslovit sponzory, a tak si závodníci hradí prakticky všechny výdaje z vlastní kapsy. „Mě podpořil kraj Vysočina plus další lidé. Sháněli jsme a sháníme peníze, kde se dá, protože takovou šanci, jako je podívat se do Las Vegas, má člověk jednou za život.“
V ostatních zemích je to podle jejích slov jiné. „Například ve Švédsku nebo Rusku mají projekt Páka do škol. Dělají různé soutěže, vybírají nejsilnější studenty, ty pak připravují na soutěž a ti lidé hned od začátku sbírají medaile. Chce to velké nadšence a lidi, kteří se budou páce věnovat a protlačí ji někam výš, aby se stala třeba olympijským sportem.“