Stavební spoření zřejmě čekají velké změny. Ministerstvo financí zveřejnilo plán opatření, teré stavebko zasáhnou.
Státní příspěvek na stavební spoření by se od příštího roku mohl snížit o třetinu. Vedle nových smluv by změna platila i pro staré smlouvy, u kterých by od 1. ledna příštího roku platily zpřísněné podmínky. Úspora by mohla být při poklesu příspěvku ze 3000 na 2000 Kč téměř pět miliard korun.
Ministerstvo financí v aktuálním návrhu plánuje například zavedení 50procentní daně na letošní státní podporu, snížení podpory v dalších letech na 2000 korun ročně nebo zdanění úroků z vkladů 15procentní daní. Programové prohlášení vlády počítá i s tím, že u nových smluv bude státní příspěvek poskytován jen tehdy, když si lidé vezmou úvěr na bydlení.
Stavební spořitelny omezení státní podpory pocítí velmi tvrdě. Většinu prostředků od klientů mají evidovanou u smluv, jimž již uplynula vázací doba. Klienti tak mohou kdykoli podat výpověď, aniž by ohrozili svůj nárok na státní příspěvek, a do tří měsíců musí mít prostředky k dispozici. Stavební spořitelny tedy musí najít jiné finanční zdroje, z nichž budou financovat úvěry, které již poskytly klientům.
„K připravovaným změnám se snažíme na všech dostupných místech prezentovat své názory. Ministerstvu jsme předložili naše argumenty, ale asociaci pochopitelně není svěřena žádná pravomoc ve smyslu legislativního procesu. Neboli argumentace směřující k maximálnímu zachování současné podoby stavebního spoření je momentálně všechno, co můžeme a musíme podnikat,“ reagoval na dotaz JL Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Omezení podpory stavebního spoření může podle České společnosti pro rozvoj bydlení (ČSRB) místo plánovaných úspor přinést státnímu rozpočtu ještě větší ztráty. Peníze vynaložené na státní podporu spoření se podle nich vrací státu několikanásobně například v podobě daně z přidané hodnoty.
„Nekritizujeme tuto snahu vlády pro prosazení zájmů stavebních spořitelen, ale milionů občanů, kteří stavebního spoření využívají a za podpory veřejných prostředků vytváří úspory, které realizovány v oblasti spotřeby přináší podstatně vyšší daňové příjmy,“ řekl ČTK předseda ČSRB Ivan Přikryl.
Problematická podle šéfa sdružení může být i případná zpětná působnost nové legislativní úpravy. „Ať se zvolí jakékoli lišácké řešení, které bude princip nepovolené retroaktivity obcházet, je dopad takového postupu do právních jistot občanů devastující,“ poznamenal Přikryl.
Změnu zákona o stavebním spoření a daních z příjmu by měli poslanci projednávat na podzim. Vláda by změny mohla schválit do konce roku.
Podle Asociace českých stavebních spořitelen loni stát na příspěvcích vyplatil 14,2 miliardy korun, letos to bude odhadem 13,2 miliardy.