Reklama
Dnes je sobota 06.07.2024     svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

Nepodceňujte kominíky, kontroly komínů jsou povinné


 

 Zima se blíží a právě to je ten nejvyšší čas zavolat si domů kominíka. Kontrola komínu před zahájením topné sezony je totiž to nejdůležitější.

 

 Celkem 2x do roka by si  měli lidé zvát kominíka na kontrolu komínu s plynovým kotlem a krbem.  U kotlů na tuhá paliva by tak měli dělat celkem 6x ročně, přičemž 1x za rok by měl kominík vybrat z komínu saze. Pozor! Odpovědnost za stav komínu, jako součást domu, nemá kominík, ale majitel objektu.

 

 „Většina zákazníků si nenechává kontrolovat a čistit komíny pravidelně, ale donutí je k tomu až závada nebo nefunkční spalinová cesta. Bohužel pak vyčištění značně zaneseného komína nebo jeho zprovoznění obnáší mnohem více času a i peněz," uvádí Jan Leksa vysočinský zástupce Společenstva kominíků ČR.

 

 U spotřebičů na tuhá paliva je nutné, aby uživatel spotřebiče používal správné a topil předepsaným způsobem, podle návodu výrobce spotřebiče. Tím si zajistí, že spalinové cesty budou minimálně zanášeny sazemi a tuhým spadem nebo dehtem.

 

 U spotřebičů na plynná paliva a zejména starých karem v koupelnách, které nemají pojistku zpětného tahu, je nutné zkontrolovat a vyčistit alespoň jedenkrát ročně vlastní spotřebič a jedenkrát ročně provést provozní kontrolu spalinové cesty a to od spotřebiče až po ústí komína.

 

 Plynové kotle jsou obecně složitější než kotle na tuhá paliva, proto je vhodné obstarat jim jednou za rok prohlídku. Servisní technik kotel odborně zkontroluje, vyčistí jej od prachu, seřídí trysky, vyzkouší těsnost všech plynových dílů, popřípadě vymění nefunkční těsnění, zkontroluje výměník atd.

 

 Na nutnost pravidelné kontroly komínu upozorňují i hasiči. Ti na Vysočině v průběhu uplynulé zimy zasahovali u třech desítek požárů, za kterými stál buď špatný stav topidla nebo právě zanedbaná údržba komínu. Zřejmě nejzávažnější případ v této souvislosti se stal týden před Vánocemi v Janovicích na Jihlavsku. „Plameny napáchaly škodu v předběžné výši 1,5 milionu korun. Příčinou požáru byl zazděný trám u komínového tělesa," popsala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

 

 Čištění a prohlídku komínů a kouřovodů provádí kominíci. V Česku je evidováno přes 550 kominických mistrů a dalších osob.

 

 Ceny kominických prací začínají zhruba na 200 korunách. Hodně ale záleží na velikosti komína a na době, kterou u vás kominík stráví.

 

 „U silně znečištěných nebo zanedbaných komínů se však cena často vyšplhá i do tisíců," dodává kominík Jan Leksa.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net