Koupelnu často používá několik generací a právě koupelna je prostor, kde se rozdílný věk výrazně projevuje. Ideální variantou je byt se dvěma koupelnami, jejichž zařízení můžeme podřídit různým potřebám. Koupelnu můžeme také časem přizpůsobovat např. tomu, jak děti rostou.
Co se dětí týče, problém je v rozměrech. Kam dosáhne dospělý, dítě často nedosáhne. Řešením může být speciální koupelnová stolička. Místo sprchového koutu děti více ocení vanu, kde si mohou hrát. V koupelně pro děti bychom měli dbát zvýšené bezpečnosti - samozřejmostí jsou protiskluzové podložky ve sprchovém koutě nebo vaně, rovněž dlažba může mít protiskluzovou úpravu. Nezapomeneme na umístění zrcadla - vhodné je velké zrcadlo, ve kterém se potomek uvidí i jako prcek, ale i později, až povyroste.
Výborné pro děti jsou termostatické baterie, které dovolí nastavit přesně teplotu vody, takže se nemůžete opařit. Většina modelů je zároveň opatřena bezpečnostní pojistkou. Vhodné pro děti i seniory. Praktické je dvojumyvadlo, popř. dvě umyvadla, vana i sprchový kout. Nemáme-li dostatek místa, zvolíme vanu se sprchovou zástěnou.
Používá-li koupelnu senior, samozřejmostí jsou madla, která nainstalujeme u umyvadla, ke sprchovému koutu i do něj, k vaně i WC. Bezpečnost podlahy zajistí protiskluzová dlažba nebo podložka, nevhodné jsou koberečky a dřevěné rošty. V koupelně pro seniory je ideální sprchový kout s vaničkou, jejíž výška bude rovnoměrná s podlahou a dostatečně velká - minimálně 90, lépe však 120 cm. Uvnitř by neměla chybět madla a sedátko.
Máme-li k dispozici pouze vanu, také ji vybavíme sedátkem a madly. Existují také sedací vany, jejich dno je přizpůsobeno sezení, přitom je však díky dostatečné hloubce celé tělo ponořeno do vody. Ať už však zařizujete koupelnu pro kohokoli, vybavte ji tak, aby její údržba byla co nejsnadnější. Doporučujeme speciální povrchy usnadňující údržbu, bezrámové zástěny a závěsný nábytek nebo nábytek na nožkách.
___________________________
Kam co dát vevaší koupelně
Toaletní potřeby, kosmetika, čisticí přípravky, ručníky a osušky - to všechno potřebujeme uložit v koupelně. Ideální je na to myslet už při stavbě koupelny, kdy můžeme vhodné úložné prostory vystavět přímo na míru. Můžeme využít zabudovaný nábytek, různé niky a police ze sádrokartonu nebo ytongu, které obložíme obkladačkami. Subtilnější řešení představují skleněné poličky z tvrzeného skla. Stačí hloubka 20-30 cm. Různě široké regály jsou výborné na uložení ručníků i kosmetiky. Na police můžete postavit bambusové krabice a různé kontejnery.
Maximálně praktické řešení představují pojízdné kontejnery. Vyšší a užší šetří místo. Skříňky vybíráme na vyšších nožkách, aby se pod nimi dalo uklízet. U umyvadlové skříňky je důležité, abychom u umyvadla mohli pohodlně stát, skříňka tedy musí být užší než umyvadlo nebo stát na nožkách.
V koupelně se vyhneme nekvalitním materiálům. Hodí se sem vše, co nerezaví a nevadí tomu vlhkost a voda. Nerez je vhodnou volbou, jeho napodobeniny z hliníku už ne, protože časem oprýskávají a černají. Plasty jsou ideální. Keramické a porcelánové dózy vypadají skvěle, ale musí stát na bezpečném místě. Použít můžeme i bambusové krabice. I když se zdá, že na regál můžeme použít klasickou knihovnu, takové dřevo se do vlhkého prostředí koupelny nehodí. Regály z tropických druhů dřeva - to už je ovšem jiná káva. Jinak bývají koupelnové skříňky vyrobeny z plastu, korpusy z lamina, dvířka z MDF desek. Poličky z tvrzeného skla nebo také z MDF desek.
Efektním řešením je zapustit umyvadlo do staré komody. Dřevo jen potřebuje voduodpudivou úpravu a musíme také přidělat nožky. Horní deska může zůstat původní, nebo zvolíme např. mramor. Hlavním plus bude velký úložný prostor, který v komodě získáme.
Dalším kouskem nábytku, který ke koupelně neodmyslitelně patří, je koš na prádlo. Má být větratelný, hygienický a neměl by překážet. Ideální je vyklápěcí jako součást koupelnového regálu, jinak můžeme zvolit moderní design umělé hmoty nebo rustikálnější proutí.