Reklama
Dnes je sobota 06.07.2024     svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

Města řeší, co s obecními byty


Problematiku bytů řeší města na Vysočině jejich prodejem. Ponechávají si pouze jejich nezbytný počet. Část z nich využívají jako byty sociální. 

 Na nedostatek bytů si nestěžuje starosta Pelhřimova Leopold Bambula. Město připravilo pro mladé lidi takzvané rozjezdové byty na pět let, ale není o ně zájem. Dva byty jsou dokonce volné.
 

 „Možná u některých změníme statut a přeměníme je na normální byty," konstatoval pelhřimovský starosta. Poznamenal, že město myslí také na opravovanou nemocnici. Pokud ta projeví o byty zájem, vynasnaží se jí radnice byt pro personál přidělit přednostně. „Nemocnice má naši podporu," zdůraznil Bambula. Doplnil, že i z toho důvodu, že kraj na rekonstrukci vynaložil téměř půl miliardy korun.

 

 Další privatizace

 Podobnou politiku ohledně bytů vyznává i starosta Třebíče Ivo Uher. „Samozřejmě město byty potřebuje u nás třeba i s ohledem na Západomoravskou vysokou školu," naznačil. 

 Myslí si ovšem, že nejlepším hospodářem u bytů je jejich majitel, proto podporuje další privatizaci. „I když se musíme smířit s tím, že se byty prodávají pod cenou," přiznal. Město v současné době žádné volné byty nemá.

 „Je to i z toho důvodu, že jsme vždy nasadili nejvyšší možné regulované nájemné," mínil Uher. Přiklání se v této oblasti k tržní politice. 

 Na dotaz,  zda mnozí lidé nechtějí opustit větší byt  z důvodu problematiky stěhování, odpověděl: „To není záležitost města, ale realitních kanceláří. A znám některé, které pomohou i v této oblasti."

 

 Za peníze opravují 

 Starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová přiznala, že město ještě vlastní rozjezdové byty pro mladé manžele.  V nich město s nájemci uzavírá smlouvy na tři, pět nebo sedm let. 

 „Pořád o ně registrujeme poměrně velký zájem," poznamenala. Největší zájem o ně mají maminky s dětmi.   Město připravuje další privatizaci městských bytů. Ponechat si jich hodlá asi třetinu z původního počtu.

  „Byty přiděluje bytová komise a návrh odsouhlasí rada města," doplnil místostarosta Čeněk Jůzl. Podotkl, že město přiděluje sociálně slabším obyvatelům pouze byty jedna plus jedna. Připomněl, že město chystá další vlnu privatizace městských bytů.

 Město si hodlá ponechat asi 900 bytů. To mu umožní i přidělování bytů sociálně slabším žadatelům. Jůzl upozornil, že zhruba polovinu částky, kterou radnice za prodej získá, chce věnovat právě na modernizaci zbývajících bytů.

 „Po deregulaci budou platit obyvatelé platit vyšší nájemné, chceme jim proto zajistit kvalitní bydlení," konstatoval Jůzl.  Podotkl, že kritiku současná koalice slyší za to, že byty prodává třetím osobám. „Ovšem my máme v podmínkách, že na nájmu se nic nemění," zdůraznil Jůzl.

 

 Byty nepostaví 

 Místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová konstatovala, že město má pro sociálně slabší obyvatele byty, které už nemíní prodat. „Opravdu je potřebujeme a nikdy jich není dostatek," uvedla. Radnice v současné době nehodlá byty stavět. „To by nám na to musela přispět nějaká dotace," poznamenala Zvěřinová.    

 

 Připravují prodej

 Podle informací mluvčího magistrátu v Jihlavě Radka Tulise má město bytů dostatek. Vyplývá to ze situace na trhu. Radnice vlastnila zhruba sedm tisíc bytů, nyní asi 1200 bytů. Jejich počet ještě poklesne. 

 „Zrovna minulý týden byla dražba asi pěti bytů," uvedl Tulis. Připustil, že některé byty jsou neobsazeny. Jde o byty v domech s pečovatelskou službou, případně o byty, které se připravují do prodeje nebo do pronájmu. „Celkem je volných 139 bytů, což  vypadá hrozivě, ale  47 bytů je aktuálně k prodeji, 55 bytů je v domech, které jsou určeny k prodeji, zbývajících 27 bytů je v domech určených k prodeji, ale ještě o ně nebylo zažádáno," vysvětlil.

 Zbývá 30 bytů, jejichž prodej neumožňuje vyhláška, nesplňují požadavek na vlastní sociální zařízení. Odbor správy realit podal do rozpočtu požadavek na dva miliony korun na rekonstrukci těchto bytů, respektive postupné doplnění toalet a koupelen. Město si některé byty ponechá jako rezervy pro živelné katastrofy, havárie jiných bytů a podobně.

 Aktuálně město může vybrat přibližně 51 korun za metr, reálná potřeba je kolem 70 korun, aby se pokryly náklady na opravy či úpravy.                                                                         

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net