VAZBY na SOŠ a SOU v Třešti dělají studenti prakticky po celý školní rok. Kromě Vánoc je realizují ještě před obdobím Velikonoc, Dušiček a částečně také před svatební sezonou. Všichni se ale shodují na tom, že právě před časem adventu se věnují vazbám a vánočním dekoracím nejraději. I proto, že je o jejich dílo mezi lidmi největší zájem. Na Předadventním světélkování, které se konalo v sobotu od 10 do 16 hodin v sále třešťského kulturního domu a na prostranství před ním mohli lidé ochutnat medovinu, svařené víno a další pochutiny, které se vztahují k typicky k adventnímu období. Ve vnitřních prostorách akce mohli zájemci kromě dekorací, věnců zakoupit i třeba do zimního času laděné výrobky z perníku a k dispoziici byly také ručně malované vánoční ozdoby na stromeček. Foto: David Kratochvíl
Den plný kreativní tvorby a ukázek ručního tvoření výrobků. Takový byl letošní ročník Předadventního světélkování v sobotu v třešťském kulturním domě a venku před ním. Akci pravidelně pořádá město.
Zájemci si mohli vyzkoušet svůj um ve tvořivých dílnách, navštívit trh s vánočními dekoracemi, dát si svařák, punč a naladit se tak na vánoční čas. Advent začíná už v neděli 1. prosince.
Pro děti byla připravena kreativní dílna, malování na obličej nebo divadelní představení. Pořadatelé odhadují, že za celý den konání akce od 10 do 16 hodin mohlo sálem kulturního domu a prostranstvím před ním projít několik stovek lidí.
Akce má v Třešti dlouholetou tradici. Kromě omezeného režimu v době pandemie koronaviru se ve městě koná už 20 let. Desátý ročník se uskutečnil v roce 2014.
Jubileum „oslavila“ na světélkování i družina studentů SOŠ a SOU Třešť. Škola přispěla širokou a různorodou nabídkou vánoční výzdoby z praxe zahradnických a aranžérských oborů, o kterou byl mezi návštěvníky velký zájem. Expozici studenti připravili pod vedením učitelky odborného výcviku Romany Holubové.
„Během roku máme práce hodně, protože se staráme i o sadovnické úpravy. Když už se začíná blížit termín světélkování, tak přecházíme na vánoční vazbu. V říjnu začíná plánovat. Denně studenti pak vyrobí v průměru tři výrobky. Většinou dopoledne a pak jdeme zase ven,“ vysvětluje pedagožka.
Co se v rámci světelkování prodá, tak výtěžek z toho, jde škole. Studentům jde do výplat 30 procent za produktivní činnost. „Tvoříme z přírodních materiálů – ořechy, pistácie, šišky... Zkrátka z toho, co se nám podaří nasbírat. Svíčky kupujeme. To je na výtvorech asi to nejdražší. Rok od roku jsou dražší. I když nakupujeme ve velkoskladech v Brně a Praze,“ popisuje Holubová.
Během adventu pedagožka s kolegyněmi a studenty jezdí na různé akce v širokém okolí. V Třešti nabídla škola lidem ke koupi asi sedm desítek výrobků, které vyrobily tři desítky studentů.
Během roku nevytváří jen vazbu na Vánoce, ale také na Dušičky nebo Velikonoce případně v menší míře ještě svatby. „Studenti milují vánoční vazby. O tu je také mezi lidmi největší zájem,“ sdělila závěrem Holubová.