Pokud si vybíráte podlahové dlaždice, dbejte, aby měly požadované tzv. fyzikálně-mechanické vlastnosti:
Otěruvzdornost je u glazovaných dlaždic určena stupnicí jedna až pět, přičemž jednička je nejnižší. Do kuchyně se doporučuje alespoň stupeň dva, pro předsíně a zejména chodby v domech je vhodný stupeň tři. Stupeň 4 až 5 je vhodný pro všechny veřejné prostory.
Protiskluzovost se vyjadřuje hodnotami R 10 - R 13. Pro kuchyně v domácnosti stačí dlaždice s hodnotou R 10. Pro využití v jídelnách nebo školách dejte přednost R 11, pro velké kuchyně zvolte R12, pro zařízení např. pro výrobu uzenin použijte dlaždice s hodnotou R 13.
Dalším ukazatelem protiskluzovosti, a to v prostorách, kde se lidé pohybují bez bot (sprchy, sauny, bazény), jsou písmena A, B a C. V bazénech s max. hloubkou 80 cm se využívá dlaždice s protiskluzovostí A, ve sprchách nebo v saunách se využívá B a v nejrizikovějších oblastech, jako jsou schody vedoucí do bazénu, se využívá C.
Dlaždice mají sloužit několik desítek let. Proto je důležité dát pozor na jejich tvrdost. Vyjadřuje odolnost proti poškrábání nebo proti poškození vlivem přesouvání těles po dlaždicích.
Tvrdost se uvádí ve stupních Mohse. Pokud vybíráte dlaždice na podlahu, u glazovaných materiálů je dobré zvolit minimálně 5 stupňů tvrdosti. U neglazovaných alespoň 6 stupňů Mohse. U dlaždic na stěnu si vystačíte s tvrdostí 3 stupňů.
Při volbě dlaždic je důležitým faktorem nasákavost. Čím nižší je nasákavost, tím více jsou dlaždice mrazuvzdorné. Pokud si vybíráte dlaždice do koupelny, můžete použít dlaždice s nasákavostí až 10 procent. Pokud hledáte dlaždice, které by odolaly náročným povětrnostním podmínkám, kupte takové, které nemají nasákavost vyšší než 0,3 procenta.