Reklama
Dnes je sobota 23.11.2024     svátek má Klement

Přizpůsobiví francouzští nepaličáci dobývají vysočinské česnekové záhonky

DŘÍVE se česnek dával dle Kristýny Latzkové ze semenářské prodejny v Jihlavě do země i na sv. Václava. Jak se ale postupně otepluje, není od věci ho sázet klidně i na začátku prosince. Foto: Ladislava Brabencová
DŘÍVE se česnek dával dle Kristýny Latzkové ze semenářské prodejny v Jihlavě do země i na sv. Václava. Jak se ale postupně otepluje, není od věci ho sázet klidně i na začátku prosince. Foto: Ladislava Brabencová

18.10.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Podzimní počasí aktuálně přeje práci na zahradě. A kdo si myslí, že už není co dělat, je na velkém omylu. Právě nyní je třeba myslet už na novou jarní sezonu. Začít můžete třeba u česneku. 


Zaprvé je třeba se rozhodnout, zda toužíte po české klasice paličáků například odrůd Dukát nebo Topaz, nebo po francouzských nepaličácích. 
Ty mají například v jihlavské semenářské prodejně už několik sezon odzkoušené. Její vedoucí Kristýna Latzková prozrazuje, že jsou ostřejší a díky tomu, že jsou „nepaličáci“, tak mají více stroužků. Z odrůd můžete vybírat mezi fialkovým Germidourem, či bělejším Messidrome, Savagold a Therador. 
„Opravdu jsou výborné, máme i zpětnou vazbu od zákazníků,“ avizuje Latzková s tím, že největším benefitem „francouzů“ je, že jsou odolnější proti houbovým chorobám a hodí se do všech typů půd.


Se sázením česneku ovšem ještě počkejte. Do země patří až s prvními mrazíky, třeba klidně až na konci listopadu, začátku prosince. 
„Dříve se dával na sv. Václava, tedy koncem září, ale postupem času, jak se otepluje, tak se jeho sázení posouvá,“ zdůrazňuje K. Latzková. 


S česnekem přichází ještě jedno téma. Mořit sadbu, nebo ne? Podle Kristýny Latzkové záleží na tom, jakou půdu má zahradník na záhoncích.
Jestli je špatné kvality, je vhodné po mořidlu sáhnout. Moření není třeba se bát. Mořidlo se používá dvojí. Práškové – stroužky rozdělíme do sáčku, přidáme k nim mořicí prášek, protřepeme a prášek se na stroužky nachytá. Zasadí se do půdy.


Lze mořit i roztokem Sulkou – kapalným sirným koncentrátem – je to také jednoduché, ale náročnější na čas, protože česnek se v něm musí 6-12 hodin namáčet.


„Není to nic složitého, důležité je řídit se podle návodu. Ovšem, když nenamoříte „svět se nezboří“,“ dodává K. Latzková s úsměvem. 
Ještě je důležité vědět, že česnek patří zasadit do hloubky minimálně 15 centimetrů, ale raději hlouběji. A do řádků tak 15 – 30 centimetrů od sebe. 
Po zasazení je už třeba „nechat ho být“, nezalévat, nevšímat si ho, příroda udělá své… 


A pak už nezbývá než se těšit na jaro, až budou hlínu záhonu pomalu zvedat čerstvé zelené „ocásky“ nového česneku. Z úrody podzimního sázení se budete moci těšit zhruba na konci května až června. 


Oblíbeným druhem vedoucí semenářské prodejny Latzkové je klasický český Dukát. „Dávám ho každý rok, má sice větší stroužky, ale to nevadí. Jsou ideální na topinky nebo česnekovou pomazánku,“ referuje. 
 

Více v magazínu Podzim na zahradě v tištěném vydání JL 18. 10.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net