Reklama
Dnes je sobota 06.07.2024     svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

Úpravy pro
bydlení bez bariér


Lidé na vozíku či s omezenou hybností s chodítkem nebo berlemi potřebují více místa pro průchod. Konkrétní úpravy provádíme podle individuálních potřeb. A co všechno musíme zvážit, než se pustíme do realizace úpravy bydlení? Zásadní úpravou budou muset projít provozně nejdůležitější místa v bytě - koupelna s WC a kuchyně. U ostatních místností upneme pozornost především na dostatečně velký volný prostor. 

 Šířka dveří by měla být minimálně 80 cm, podlahy v jedné rovině a s protiskluzovým povrchem. Zvážíme i výšku vypínačů a okenních klik. Nejprve si pořídíme přesný plánek bytu včetně rozestavění nábytku. Pak si vystřihneme kruh, který v daném měřítku bude odpovídat 150 cm, a postupně jej přikládáme do jednotlivých místností, abychom zjistili, jak jsme na tom s prostorem. Kolečko pochopitelně nesmí zasahovat do nábytku, nebo dokonce do stěn. 

 Při úpravě koupelny potřebujeme především volný prostor pro dva lidi, protože člověk s handicapem často potřebuje s mytím pomoci. Pro vozíčkáře je také lepší WC přímo v koupelně. Dlažba by měla mít protiskluzovou úpravu. Umyvadlo by mělo být mělké a ideálně ještě vykrojené, aby se k němu dalo pohodlně zajet. 

 Nezbytná jsou madla, která musí být připevněná všude, kde je potřeba se opřít nebo přidržet. Baterie je vhodnější páková pro snadnější ovládání. Máme-li doma vanu, pořídíme protiskluzovou podložku. Dají se koupit i vany,  kterých je součástí sedátko. Vhodnější je ovšem sprchový kout zapuštěný do země a s protiskluzovou úpravou. Šířka sprchového koutu by měla být alespoň 120 cm. Lze jej také vybavit sedátkem, musíme však dát pozor na jeho umístění do správné výšky. Nejpohodlnější řešení představuje jenom vyspádovaná podlaha, zde však musíme zajistit stoprocentní hydroizolaci podlahy.

 Při výběru WC zvolíme model, který lze zavěsit na zeď do libovolné výšky, což nám i usnadní úklid. Musíme myslet i na to, že tlačítko na splachování by mělo být i pro vozíčkáře snadno přístupné. U WC jsou ideální sklopná madla. Na úpravy musíme myslet i v kuchyni. Linka by měla být uspořádána do L, nebo ještě lépe U, aby bylo možné vše obsáhnout z jednoho místa. Lidé s omezenou hybností ocení v kuchyni židli na kolečkách. Pracovní plocha by měla být níž, ale ne více jak 70 cm od podlahy ke spodní hraně a pod částí minimálně 1,2 m širokou musí být volný prostor bez spodních skříněk, aby se dalo zajet pod pracovní desku. 

 Pro pohodlné vyndavání věcí z linky se hodí systém výsuvů a otočných košů. U horních skříněk by měla být dolní hrana vzdálena od pracovní plochy 35 až 40 cm a horní hrana nemá být výše jak 150 cm. Pozor i na výšku jídelního stolu, mělo by se pod něj dát pohodlně zajet s vozíkem. Při úpravách ložnice záleží na konkrétním handicapu. Vždy je důležitá kvalitní matrace a rošt. Ten by měl být polohovací, nejlépe elektricky ovládaný, aby se dala jednoduše měnit poloha lůžka. Obecně také platí, že lepší je vyšší lůžko, případně ještě doplněné závěsným madlem. Lehací výška postele by měla být minimálně 50 cm.

 V obýváku prověříme sedací nábytek. Sedačka nesmí být příliš nízká a měkká. Pro vozíčkáře je pohodlnější variantou křeslo, zvláště takové, které se dá polohovat. Nábytek bude nutné snížit, ideální výška pro člověka na vozíku je 140 cm.                      

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net