Reklama
Dnes je sobota 11.01.2025     svátek má Bohdana

Chybí vám
centrální čistírna?


Právě řešíte nevyhovující stav nakládání s odpadními vodami ve vaší nemovitosti nebo stavíte novou nemovitost a přemýšlíte, jak vyřešit čištění odpadních vod. Proto věnujte pozornost následujícím řádkům. K tématu domácích čistíren odpadních vod (ČOV) mají bližší informace odborníci z oboru Libor Štancl a Ivan Doskočil.

 

 Domácí čistírna, je dostupná každému? Tedy spíše do každé stavby?

 Domovní čistírna je ideálním řešením pro čištění odpadních vod z rodinných domků. Lze na ni vypouštět odpadní vody z koupelen, sociálních zařízení, kuchyní, automatických praček či myček nádobí. Čistírnu je možné osadit v místech, kde nelze odpadní vody z malých zdrojů znečištění odvádět veřejnou kanalizací na centrální čistírnu odpadních vod. V případě rekreačních objektů (např. chaty, chalupy), kde není stálá pravidelná produkce odpadních vod, doporučujeme řešení kombinace tříkomorového septiku s pískovým filtrem. 
Co vše je nutné zajistit - stavební povolení...

 

 Jaké jsou potřeba doklady na pořízení domácí čistírny?

 Pokud se z určitých důvodů rozhodneme pro výstavbu malé domovní ČOV, septiku, nebo případně jiné formy přečištění, kde budou odpadní vody z ta-kovéhoto zařízení odtékat do vodoteče (potok, řeka), nebo např. do dešťové kanalizace apod., musíme mít platné vodohospodářské stavební povolení.

 Při žádosti o stavební povolení je zapotřebí mít řádně zpracovanou projektovou dokumentaci na daný záměr, ke kterému se dále příslušný vodohospodářský orgán vyjadřuje a vydává patřičné povolení k následnému nakládání s odpadními vodami.    

 

 Kde se dá všude ČOV použít?

 Čistírny odpadních vod lze využít k čištění splašků z rodinných domů, penzionů, firem a obcí. S průmyslovými čistírnami BIOFLOW lze také čistit některé druhy průmyslových odpadních vod. Aerobní čistírny odpadních vod (BIOFLOW) pracují optimálně při pravidelném nátoku odpadní vody, proto doporučujeme osadit k rekreačním objektům, kde je produkce odpadní vody většinou omezena pouze na několik dní v týdnu, sestavu tříkomorového septiku a pískového filtru. Tato sestava bez větších problémů a bez pravidelné obsluhy (např. 1x týdně) zvládá nepravidelný nátok odpadních vod.

 

 Jaké jsou druhy, mezi kterými zákazník může vybírat?

 Čištění odpadních vod se dělí na dva způsoby.

 1) aerobní proces - např. čistírny BIOFLOW a

 2) anaerobní - např. kombinace septiku a pískového filtru. Parametry (počet EO) čistírny je nutné volit podle počtu uživatelů domácnosti. 1EO (ekvivalentní obyvatel) = zpravidla  1 trvale žijící osoba v domácnosti. Účinnost čištění malé domovní čistírny je cca 90-95 %. 

 Aerobní systém využívají čistírny BIOFLOW. Tzn. že v čistírnách BIO-FLOW žijí a tvoří se aerobní bakterie (aerobní bakterie potřebuje ke svému růstu, rozmnožování a životu mimo odpadní vody také volný kyslík), které jsou hlavním zdrojem čisticího procesu - odbourávají přiváděné biologické odpadní vody přírodní cestou pomocí bakterií aerobních. 

 Zdrojem volného kyslíku je vzduchové dmychalo (u čistíren BIOFLOW je již započteno do ceny), které skrze aerační element (aerátor) „probublává" aktivační část čistírny a dodává potřebný kyslík bakteriím. Vzduchové dmychadlo není energeticky nikterak náročné. (230V, 60W). 

 Toto vzduchové dmychadlo může být umístěno buď přímo uvnitř čističky, anebo mimo čističku - např. v garáži, sklepě, technické místnosti - v těchto případech je vzduch do čistírny přiváděn plastovou rourou, nebo plastovou hadicí - toto přívodní vzduchové potrubí je dobré osadit ještě do nějaké chráničky - např. plastová roura, která je zakopána v zemi.

 Anaerobní systém čištění probíhá například v sestavě septiku s pískovým filtrem. 

 Zde se znečištěná odpadní voda upravuje - čistí za pomoci bakterie anaerobní (anaerobní bakterie nepotřebuje ke svému růstu přítomnost vzdušného kyslíku).

 

 V jaké výši se pohybují náklady na pořízení různých typů čistíren a ja-kou údržbu je nutno jim zajistit?

 Domovní čistírnu, například BIO-FLOW 5V určenou pro dvě až pět osob, lze pořídit již od 29.990 korun. Cena sestavy tříkomorového septiku s pískovým filtrem je 33.800 Kč za variantu pro tři až pět osob. 

 Náklady, které plynou z provozování domovních čistíren, jsou hlavně u systému aerobního, a to na elektrickou energii. Např. u čistírny BIOFLOW 5V pro dvě až pět osob se jedná  o vzduchové dmychadlo o příkonu 60 W.

 To činí průměrnou denní spotřebu cca 1,44 kW. Při ceně 4 koruny za 1kW = denní náklad na provoz čistírny 5,80 korun. Po dokonalém zprovoznění se tyto náklady mohou snížit tzv. přerušovaným provozem až o 1/3.                    

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net