Ilustrační foto: Pixabay
Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta.
* Mezi relativně nenáročné trvalky patří volské oko vrbolisté. Dobře se přizpůsobí jak slunným, tak stanovištním podmínkám s vlhčí či sušší půdou. Kvete velmi dlouhou dobu.
Je však potřeba omezit tvorbu semen a pravidelně staré květy vystřihovat tak, abychom nepoškodili nově se tvořící poupata. Pokud se již poupata netvoří, rostlinu seřízneme nad listovou růžicí a tím docílíme opakovaného kvetení během podzimních měsíců.
* U hojně pěstovaného okrasného zakrslého smrku sivého se může objevit zasychání jehlic, nejčastěji na nejvíce osluněné části dřeviny. Na jehlicích je možné pozorovat drobné skvrnky a velmi jemnou pavučinku.
Poškození způsobuje velmi drobný škůdce sviluška smrková, která může napadat i další rody jehličnanů, např. jalovce. Ochranou je opakující se postřik přípravky určenými k boji proti roztočům, např. Omite 570 EW, Cascade 5 EC, Magus. Vhodnější než používat chemické přípravky je nasazení dravého roztoče Typhlodromus pyri – dodává Biocont laboratory.
* Při nedostatku vláhy zavlažujeme ovocné dřeviny, hlavně mělce kořenící keře nebo stromky rybízu, angreštu, jabloně a hrušně na zakrslých podnožích a broskvoně, které na zvýšenou spotřebu vody reagují výrazně vyššími výnosy.
* Černý rybíz představuje z hlediska obsahových látek, zvláště známého antioxidantu – vitamínu C, velmi cenný a na stanoviště poměrně málo náročný druh bobuloviny. Především v uzavřených lokalitách však trpí více padlím a plísní šedou.
Novější odrůdy vynikají většími hrozny i bobulemi a většinou i lepším zdravotním stavem, hlavně vyšší odolnosti k uvedeným houbovým chorobám. Mezi nejkvalitnější odrůdy patří Ben Connan, Vernisáž, Čerešňová a Ukrajinka.
* Seriál o podnožích: St. Julien A – je nejrozšířenější středně vzrůstná podnož, která je vhodná pro slivoně, meruňky a broskvoně. Vyznačuje se střední intenzitou růstu, uniformním růstem stromů, dobrým ukotvením na stanovišti, raným nástupem do plodnosti a nepodrůstá.
Vzrůst naštěpovaných odrůd je přibližně o 30 % slabší než na myrobolánu. Podnož je určena spíše do těžších půd.