Reklama
Dnes je čtvrtek 21.11.2024     svátek má Albert

Náročné olivovníky lze pěstovat i na Vysočině

NIKOLA BALGOVÁ stojí u olivovníků, které mají stáří 80 let. Foto: Antonín Zvěřina
NIKOLA BALGOVÁ stojí u olivovníků, které mají stáří 80 let. Foto: Antonín Zvěřina

22.5.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (2), autor:
 Antonín Zvěřina

Olivovníky na Vysočině, ještě před několika dny docela exotická představa. Nyní se stala realitou. 
„Olivovníky jsou moje láska,“ vyznává se v úvodu Nikola Balgová z Klučova na Třebíčsku. Pokračuje, že je to její sen od mala a zjistila, že prodejen je v České republice málo a na Vysočině žádná. 
Zdůrazňuje, že se jedná o stromy odolávající mrazům. Pokud jde o pěstování, jedná se o dřevinu nenáročnou. „Můžete si ho přesadit, ale nemusíte. Stříháním si majitel koordinuje korunu, pokud chce větší nebo menší,“ vysvětluje Balgová.


Ovšem majitel nemůže čekat žádné velké každoroční přírůstky, olivovník roste velice pomalu. „Miluje slunko a mírnou zálivku,“ naznačuje Balgová.
Nabízí se otázka, co s olivovníkem v létě, když přijde větší přeháňka nebo bouřka s většími srážkami. „Můžete ho umístit do přístřešku, ale pokud ho máte v květináči, tak voda půdou protéká a pak mu tato voda neškodí,“ poukazuje Balgová. 


Netají, že pěstování v zimě ve volné půdě je náročnější, protože pěstitel musí například hlídat teploty, aby nízké strom nepoškodily. 
Olivovník vyžaduje lehčí půdy, tam kde je například jíl, musí se vykopat větší jáma, a dát tam půdu, v jaké roste ve středozemí. 


První rok vyžaduje zálivku, v dalších letech nikoli. Na jaře i během zimy je dobré od kmene vodu odvádět například kamennou drenáží, při větší vlhkosti hrozí uhnití kořínků. Není na škodu strom zastřešit.  
Díváme se na olivovníky a Nikola nám vysvětluje, že ty v prostřední řadě, opravdu vzrostlé, mají stáří 80 let. Nabízí i staleté stromy, v příhodných podmínkách není problém, aby olivovník rostl i několik tisíc let. 


„My jsme sem nechtěli brát olivníky ve větším stáří, zatím vlastně mapujeme, zda o ně bude zájem,“ říká Balgová. Ukazuje menší dvacetileté stromky, čtyřicetileté. 
Stromky v Klučově přes zimu zůstanou pod širým nebem, Nikola pěstuje olivovník i doma na terase, kde ho na zimu obalí a dá víc ke zdi. 
„Miluji středozemí, tamní podnebí, v Chorvatsku, v Řecku, manžel Itálii, a olivové háje. Moje maminka má doma olivovníky a palmy, a když tam přijdu a dám si kávu, jsem jak na dovolené,“ sděluje Balgová. A dodává, že olivovník je strom duší. Ovšem v podmínkách Vysočiny je sklizeň plodů v oblasti utopie.  
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře

Jižní rostliny
Mám je rád celý život (82r.), Fíkovníky, olivovníky, granátové jablko, bobkový list, sukulenty a kaktusy. Nyní je pěstuji na svahu u řeky Jihlavky, kde mám chatu. Některé odvážím na zimu domů. Docela se to daří a je to radost.
idealista | 2024-08-19 13:09:45 | Reagovat
idealista | 2024-08-21 15:15:33 | Reagovat

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net