STAROSTKA Kamenice Hana Krejčová u jednoho z transparentů požadující výstavbu nového mostu přes D1 k polnostem na druhé straně dálnice v katastru Řehořova. Na snímku společně s ní předseda řehořovského osadního výboru Jan Rathouský, který v minulosti inicioval v této souvislosti petici, podepsanou stovkami lidí. Foto: David Kratochvíl
Nadjezd, který od roku 1979 sloužil hlavně k přesunu zemědělských strojů z Řehořova na pole, na opačné straně dálnice D1 na 126,3 kilometru, je minulostí. Minulý týden v neděli nad ránem definitivně padl k zemi.
Dnes už po něm není památky. Demolice se uskutečnila kvůli jeho havarijnímu stavu. V průběhu roku už se po něm nejezdilo, Ředitelství silnic a dálnic na obě dvě strany osadilo betonové zátarasy.
Pro současnou starostku Hanu Krejčovou nebylo jednoduché se smířit s tím, že stávající most v sobotu večer začal mizet a nový je v nedohlednu. „Vnímám to jako smutný okamžik nebo spíše uvědomění si toho, že zítra už tu most zkrátka nebude,“ povídala v rozhovoru pro JL starostka během pietní akce, kterou místní pořádali jako rozlučku s nadjezdem, který sloužil přes čtyři desítky let.
Starostku překvapila slova pejskaře
Podotkla, že i když už most nebyl pro dopravu přístupný, pořád po něm chodili lidé na procházky například s pejsky. „Překvapilo mě třeba, když mi jeden pejskař pověděl, že se jdou podívat na to, že už po mostě nikdy nepřejdou. Podle mě je to v životě člověka nějaký bod, zlom, protože tu chodí po mostě pravidelně třeba 20 let a najednou už nepřejde na druhou stranu,“ přibližuje pocity místních starostka Kamenice u Jihlavy, jejíž je Řehořov místní částí.
Právě v jeho katastrálním území se most nacházel. Starostka je rodačkou z Kamenice. Ve funkci uvolněné starostky tráví první volební období, kdy po komunálních volbách v křesle starostky nahradila dlouholetou starostku Evu Jelenovou.
„Naše předchozí generace, když se stavěla dálnice a dávala k dispozici svoje pozemky, tak je dávali k dispozici s tím, že jako náhradu dostanou most. Dnes je to o to horší, že pozemky na druhé straně vlastníky mají, oni se o pozemky starají, ale nemůžou se už dostat z jedné strany dálnice na druhou. O to je to horší, protože, když se k těm pozemkům chcete dostat, tak musíte přes Věžnici,“ poukázala starostka na nutnost zajížďky v délce několika kilometrů.
Ocenila přístup z Věžnic
„Když o tom mluvím s věžnickým panem starostou, tak z jeho slov vnímám, že je naštvaný na stát, ne na naše lidi. Oni totiž nemůžou za to, že musí použít silnice a místní komunikace ve Věžnici, na které vytahují se stroji bahno z polí a silnice zemědělskou technikou budou ničit, takže jeho postoj chápu, ale opravdu vnímám, že není naštvaný na lidi, ale na stát,“ předesílá starostka.
První žena radnice městyse v té souvislosti apeluje na všechny majitele, potažmo šoféry všech strojů a zemědělské techniky, aby při objížďce posílali na silnici jen stroje v odpovídajícím technickém stavu.
Než se totiž dostanou na pole, musí při aktuální zajížďce přes Věžnici využít silnici II/602. „Musíme si připustit, že dokud mohli používat most, nemuseli využívat hlavní komunikaci. Určitě se proto někteří odvážili použít i ten stroj, který není způsobilý na jízdu po šestsetdvojce. Teď budou mít asi problém,“ uvědomuje si starostka.