Ilustrační foto: Pixabay
Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta.
• Teplé květnové počasí umožňuje rychlejší zakořeňování a intenzivní růst, proto je vhodným obdobím pro přesazování pokojových rostlin. V tomto období je také můžeme bez obav zmlazovat, odebírat listové nebo vrcholové řízky, či je rozmnožovat jiným způsobem.
• Počátek května je charakteristický kvetením šeříků. Zvadlá květenství bychom měli pokud možno odstraňovat, aby se šeřík zbytečně nevysiloval tvorbou semen.
Pokud máme starý keř, který je řídký a odspoda vyholuje, můžeme ho právě po odkvětu hodně seříznout a tím zmladit. Pamatujte na to, že šeřík má rád půdu bohatou na živiny a s dostatkem vápníku.
• Růže podle potřeby ošetřujeme proti černé skvrnitosti, padlí a mšicím. U výběru přípravků na ochranu přednostně vybíráme biopřípravky, které nezatěžují naše životní prostředí. Prohlédneme očkované růže, zda z nich nevyrůstají vlky - výhonky podrůstající z podnože. Pokud ano, ořežeme je co nejblíže u starého dřeva.
• Hlízy mečíků můžeme vysazovat ve dvou či třech termínech počátkem a v polovině měsíce, abychom prodloužili období kvetení. Podobně můžeme vysazovat další teplomilné cibuloviny a hlíznaté rostliny, jako jsou jakubské lilie a zmijovce.
• Naší pozornost si zaslouží zvláště teplomilné druhy zeleniny. Začátkem měsíce sázíme do studeného pařeniště a skleníku rajčata, okurky a papriky. Ve druhé polovině je sázíme spolu s melouny a lilky i na volné záhony. Pod melouny napneme průsvitnou textilii a tím podpoříme tolik žádoucí prohřátí půdy.
V dnešní době je poměrně běžné pěstování například rajčat i v nádobách na balkonech. K ochraně okurek, melounů a rajčat proti houbovým chorobám je vhodné použít některý z těchto přípravků: Acrobat MZ WG, Ortiva, Aliette nebo Ridomil Gold NZ, provedeme 4 až 6 ošetření v intervalu 10 až 12 dnů.