Ilustrační foto: Pixabay.com
Probírkou plodů zajistíme to, že nám stromy pokvetou i v příštím roce, a budeme mít tak pravidelnou plodnost.
Po probírce plodů ovocné stromy důkladně zalijeme. Odstraňujeme vlky na přeroubovaných a bujně rostoucích stromech. Koncem měsíce ohýbáme letorosty u štíhlých vřeten a palmet.
Sklízíme rané třešně a jahody, koncem měsíce začínáme sklízet rané odrůdy rybízu, angreštu a malin. Ukončujeme přihnojování ovocných stromů rychle působícími hnojivy.
V chudých půdách se osvědčuje závlaha vodou s rozpuštěnými kombinovanými nebo jednosložkovými hnojivy.
Nastýlkou půdy pod korunami stromů vhodným organickým materiálem (tráva, drcená kůra, štěpka z dřevin atd.) v půdě déle udržujeme potřebnou vlhkost.
U nově vysazených rostlin vinné révy a u dvouletých až tříletých keřů odstraňujeme koncem měsíce rosné kořínky. Vyštipujeme zálistky, zvláště důkladně u keřů vedených na hlavu a v hustších výsadbách. Podle potřeby půdu ve vinici kypříme a révu před květem a po odkvětu přihnojujeme hnojivými roztoky, mladé sazenice s přídavkem ledku.
Seriál o bylinách: jetel roste na lukách a pěstuje se na polích v různých šlechtěných odrůdách. Užitnou částí jetele je květ, z květních hlávek je nutno při sběru odstranit palisty podpůrných listů.
Květy můžeme jeden den sušit na přímém slunci a pak dosušit ve stínu v průvanu. Drogu chráníme při skladování před světlem a vlhkem, rychle podléhá zkáze.
Vnitřně se užívá v nálevu (2 čajové lžičky drogy na šálek vody) k úpravě stolice, zvláště při průjmech. Zevně ji lze užít jako kožní dezinfekci na ekzémy a hnisavé rány.