Ilustrační foto: Pixabay
Černá ředkev je zdravá zelenina, konzumovat by ji měli hlavně diabetici. Pokud si ji chceme vypěstovat sami, začneme s výsevem zhruba v polovině června.
Meziřádková vzdálenost se doporučuje 30 centimetrů. Do řádků pak vyséváme semena po 2 až 3 na vzdálenost asi 15 cm od sebe do hloubky asi 1 až 2 cm.
Vzhledem k mohutnosti kořenů je nutné v době, kdy se plně vyvinou děložní lístky, vyjednotit ředkev na jednu rostlinu.
I v menší zahradě se v koutě vyplatí pěstovat keř růže šípkové. Je jedničkou v odolnosti a houževnatosti.
Jedinečná je v tomto ohledu růže svraskatá. Vytváří husté, až dva metry vysoké keře. Její šípky jsou obrovské, tmavočervené, léčivé a výtečné.
Tato růže pochází z Asie a je dokonale mrazuodolná, zcela nenáročná na půdu i vláhu, rovněž odolná na choroby. Růžové keře s velkými plody jsou také nazývány růžemi ovocnými. Nejen pro svou krásu a užitkovost jsou dále šlechtěny.
Na Slovensku vznikla osvědčená odrůda Karpatia. Její šípky jsou sladké, bohaté na vitamin C i minerály a mimořádně velké, což rozhodně uvítáme při zpracování.
Průběžně kontrolujeme všechny porosty (ovocné i okrasné), zda se na nich nevyskytují choroby a škůdci. V případě výskytu se co nejdříve snažíme odstranit napadené části rostlin.
Při větším výskytu chorob a škůdců ihned provedeme patřičnou chemickou ochranu. Provádíme pravidelnou závlahu, kypříme půdu a odstraňujeme všechny plevele dříve, než nám vykvetou.
Seriál o bylinách: jeřáb u nás se často vyskytuje ve světlých lesích a na skalnatých stráních. Také se vysazuje podél cest.
Užitnou částí je plod. Jeřabiny se sbírají v srpnu a v září. Droga je bez pachu, chutná nakysle, škrablavě a svíravě. Vnitřně se užívá v podobě čaje jako prostředek regulující střevní činnost při průjmu a zácpě. Má také velmi dobrý účinek při zánětech horních cest dýchacích.